Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Youtube World View Soru Cevap Kanalı

Gül, YouTube'da soruları yanıtlayacakCumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün (1 Aralık 2011) ”YouTube World View” kanalının konuğu olarak,  internet kullanıcılarının kendisine yönelttikleri soruları  canlı yayında  cevaplayacak.

İnternet kullanıcıları, 17-28 Kasım 2011 tarihleri arasında açık kalan soru paneli  aracılığıyla Cumhurbaşkanı Gül’e cevap bekledikleri soruları yöneltti.  İnternet  kullanıcıları beğendikleri ve Gül’ün yanıtını merak ettikleri soruları oylayarak ”en çok oy alan soru”lar listesini oluşturdu.

Youtube World View internet sitesinde ”en çok oy alan sorular” başlığı altında yer alan yüzlerce soru arasında ilk iki sırayı, atanamayan öğretmenler ile 5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamında belediyelerde sözleşmeli çalışan personelin durumu aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, yarın akşam YouTube ve NTV tarafından ortak yapılacakcanlı yayında, yazılıların yanı sıra  görüntülü  olanların da yer aldığı sorulardan bir moderatör tarafından seçilenleri yanıtlayacak.

1 Aralık 2011 Tarihli İşte İlk Program ve Vatandaşın Sorduğu Sorular – Cumhurbaşkanının Verdiği Cevaplar

Vatandaşların Gül’den yanıt bekledikleri soruların bazıları şöyle:

-2012 olmadan öğretmen atamaları yapılacak mı? Türkiye Cumhuriyeti öğretmenlere verdiği sözü tutacak mı?

-Sayın Cumhurbaşkanım ilkokul yıllarınızdaki öğretmenlerinizi hatırlıyorsunuz değil mi? Hala izleri üzerinizdedir eminim. Bizler de evlatlarımızın unutamadıkları öğretmenleri olmak istiyoruz.

-Sayın Cumhurbaşkanım, öğretmen maaşlarının okulda çalışan hizmetli ve memur maaşlarının altında kaldığını biliyor musunuz?

-Sadece üniversite mezunu olduğu için kendini öğretmen sıfatına uygun hissedipçocukların karşısına çıkma hakkı verilen ”ücretli öğretmenlik” sistemi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu, yavrularımıza bir haksızlık değil midir? 44 bin atama istiyoruz.

-Sayın Cumhurbaşkanım 44 bin atama sözü tutulacak mı? Siz de bize destek verecek ve Milli Eğitim Bakanı ile görüşecek misiniz?

-Doğu’da görev yapan pek çok kamu personeli ”doğu tazminatı” adı altında ek ödenek alıyor, öğretmenlerin böyle bir tazminattan faydalanması söz konusudeğil. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-5393’lü belediye sözleşmelilerine seçim öncesi Başbakanımız kadro sözü vermişti ve ”Meclis açılır açılmaz kadrolarını alacaklar” demişti. Meclis açıldı, sayısız KHK çıktı ama bizler hala kadro alamadık. Başbakanımızın mağduriyetimizi gidermesini istiyoruz.

-Sayın Cumhurbaşkanım 4 Haziran seçimleri öncesinde 4/B’li sözleşmeli personel kadrolarına atanmış olup, 5393 sayılı belediyelerde çalışan sözleşmeli personel bu kapsam dışı bırakılmıştır. Başbakanımızca verilen söz ne zaman yerine getirilecektir?

-Ben bir TSK mensubuyum ve denizciyim. Eşim Doğu’da öğretmen olup benden ve kızımdan 3 yıldır uzaktadır. Her sene şubat ayında yapılan eş durumunu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer iptal etmiştir. Anayasanın aile bütünlüğünün korunması maddesine nasıl karşı gelinebilir?

-AB kriterleri nezdinde hükümetin talimatı ile 2003 yılında 2 bin 5000 uzman jandarma, fakülte ve yüksekokuldan mezun edildi. Ama halen ortaokul üzerinden emekli ediliyor, Sayın Cumhurbaşkanım bu haksızlık ne zaman düzelecek?

-AB’deki ülkelerin ekonomik alandaki başarısızlıklarından sonra sizce Türkiye hala AB’ye girmeli mi?

-Sayın Cumhurbaşkanım, bilişim çağında bilişim teknolojileri dersi seçmeli ders yapıldı. Bilinçli ve teknolojiyi yerinde kullanan bir nesil için bu dersin zorunlu olması gerekmez mi? Bu sorunun düzeltilmesi için herhangi bir çalışma var mı?

-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, 25 Mayıs 2011’de atanan ve 4 Haziran 2011’de çıkan kararnameden faydalanamayarak kadroya geçemeyen sözleşmeli çalışan personel kadroya geçirilir mi?

-Nasıl bir Türkiye hayaliniz var?

-Sayın Cumhurbaşkanım, 1995 TBMM’de Avrupa Birliği ile ilgili bir konuşmanız var. Avrupalıların bizi sadece oyaladığını bizi almayacaklarını söylüyorsunuz. Tespitleriniz bugün ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı olduktan sonra neden Avrupa Birliğinden vazgeçmediniz?

-İşlenen binlerce kadın cinayeti hakkında (ki günde ortalama 2 adet) ve kadınlara karşı uygulanan şiddet hakkında devletin herhangi bir planı, projesi var mı?

-Çin zulmündeki Doğu Türkistan yani Uygur Türkleri için hiçbir şey yapılmıyor. Gölgesi büyük devletimiz etki edecek mi? Filistinli Müslüman kardeşlerimiz gibi Müslüman Uygur Türk’ü kardeşlerimiz de yardım görecek mi?

-Sayın Cumhurbaşkanım, televizyonlardan duyduğumuz kadarıyla ekonomi iyiye gidiyor. Peki neden işçi/memur maaşları standardın altında, petrol ve buna benzer ürünler altından pahalı?

-Ülkemizdeki özgürlükçü, savaş karşıtı, vicdani retçi ve tüm diğer barış yanlısı azınlıkların gerek ifade özgürlüğü gerek siyasi hakları konusunda yakın gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin tutumu ne olacaktır?

-Emekli maaşlarını yeterli buluyor musunuz?

-Türkiye’deki örgütlenme hakkının anayasal engellerinin kaldırılması, en azından asker ve polis için bilimsel ve sosyal dernek kurulması ve hak arama mekanizması için sınırlı da olsa sendika kurulmasının anayasal güvenceye alınması taraftarı mısınız?

-Sayın Cumhurbaşkanım, Erzurum Tortum Bağbaşı beldesinde HES projesi yüzünden halka büyük baskılar yapılmıştır. Bağbaşı halkının psikolojisi bozulmuş, halkın adalete olan güveni sarsılmıştır. Size güvenen halkın mağduriyeti nasıl giderilecektir?

-Sayın Cumhurbaşkanım, ülkemizde gelir dağılımı adaletsizliğinin giderilmesi için neler yapılabilir? Vergilendirme ve vergi tahsilatlandırma sisteminin hakkaniyetli işlediğini düşünüyor musunuz?

-Obama da konuk olmuştu-

YouTube World View kanalına daha önce ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, U2 grubunun solisti Bono, yazar Arianna Huffington gibi isimler de konuk olmuştu.

YouTube World View kanalına, ” http://www.youtube.com/user/worldview ” adresinden ulaşılabilecek.

Cumhurbaşkanına Youtube Soru Sorma Kanalı – Aralık 2011 , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Youtube Canlı yayın , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Youtube Kanalı Youtube World View İzle Soru Sor Cevaplama , Youtube Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ne Zaman Çıkacak Nasıl Soru Sorulur İzle Video

AA – 1 Aralık 2011

19 yorum

 1. sayın cumhur başkanım sizi allahım butün kötülüklerden ve kazalardankorusunceza evlndeki mahküm olan gençlevivre bir şans verin allah rızası içingenel affı çıkarın mahküm ailelerini sevindirinn

 2. sayın cumhur başkanım benim oğlum serhatım beş yıldır ceza evinde ve geçliğinin en güzel yılları dört duvar arasında geçiyor siz genel af çıkarmasanız bır beş yıl dahadört duvar arasında kalacak ne olur allah rızası için şu ölümlü dunyadaceza evndeolan oğlumu tekrar topluma kazandırın oğlumun suçu olmadığı halde şu an mahkum ne olur bir şans verin sayın cumhur başkanım evladımı affedin saygılar

 3. sayın cumhur başkanım yaradan rabbimin selamıylan başlarim ben 40 yaşında 3çocuk annesiyim kırklarelinden yazıyorum benimsizden ricam oğlum için oğlum istanbulda marmarm üniversitesi siyaset bölümü uluslar arası ilişkiler ingilizce bölümünü kazandı ileride iyi bir siyasetçi olmak istiyor dünya görüşümüz aynı oğlum burslara baş vurdu çikmadı nasıl olur çünkü evde tek çalışan eşim evım kira başka hiçbir gelirim yok çouklarım okuyor eşim memur maaşı alıyor yardımcı olursanız sevinirim durumumuz iyi değil saygılaarımlan

 4. sayın cumhur başkanım ben sizdenbir defaya mahsus genel af çıkatmanızı allah rızası için istiyorum benim oğlum tam beş yıldır ceza evinde mahküm vecezası bir buçuk yılda onaylndı yirmiüç yaşındaceza evine girdi şu anda yimi sekiz yaşında ve ne zaman çıkacağ ı belli değil ve ben bir anne olarak çok mağdur durumdayım ceza evınde beş yıl kalmak siz genel af cıkarmasanı z bir beş yıl daha yatacak size allah rızası için yalvarıyorum genel affı çıkarınbenim gibi yüreği yanan tüm anneleri sevndirin sayın cumhur başkanım sizin nekadar merhametli olduğunuzu herkes biliyor benim oğlum serhatım gasp suçu işleyecek bir çocuk değildi arkadaş sandığıkişi oğlumu suçuna ortak etti ne olduğunu anlamadanoğlum kendisini ceza evnde buldu ve hala anne benimburada ne işim var diyor daha önce karakol kapısı bilmeyen oğlum şu an ceza evnde dort duvar arasında onu çok özlüyorum ilaçlarla ayakta duruyorum alahımdan sabır istiyorum yavrumu kurtar diyorum cumhur başkanım önce allahımdan sonra sizden yavrum için af istiyorum genel affı tez zamanda çıkarmanızısizden ve allahımdan diliyorum saygılarcumhur başkanım

 5. sayın cumhurbaşkanım tekel işçilerine yapılan haksızlıkları çok iyi biliyorsunuz hakları gaspedilerek 4/c mahküm edilmiş maaşları 700 ila 1000arasına düşürülmüş olan tekel işçileri 1 aylık çıkış alarak 1 ay da maaş alamayacaklar 4 b nasıl bu hükümet kadrolu yapmış ise bizlerede acilen insa gibi yaşayacak maaş ve kadro verilmesini sizlerden acil olarak istirham ediyoruz sevgi ve saygılarımızla

 6. Sayın Cumhurbaşkanım.Saygılarım ve sevgilerimle başarılarınızın devamını dilerim.Sizlerden çok memnunuz.Türkiyemiz sizlerin ve bizlerin sayesinde birlik ve beraberlik olduğumuz süre içerisinde güçlü bir Türkiye olacağız inşallah.Sayın Cumhurbaşkanım ben de sizlere bazı düşüncelerimi müsaade ederseniz aktarmak istiyorum.Tüm kamuda çalışan memurlar emeklileri dolduğu halde emekli olmuyorlar ve gençlerin önlerini açmanızı istiyorum.Birde okullara koçluk sistemi gelmesini istiyorum.Ara sıra 81 vilayetimizi ziyaret etmenizi isterim. Saygılarımla arz ederim.

 7. Cumhurbaşkanına biz çalışan kadınların büyük sorunlarından birtanesini yazdım fakat yayınlanmadı. Sorunumuz doğum borçlanması hakkında. Erkek çaılanların askerlik hizmetinden dolayı askerlik borçlanmasını SGK ya yatırıp yatan prim kadarda sigorta başlangıcı geriye çekilmektedir. Fakat kadın çalışanların 2 çocuk için 4 yıl borçlanmasını yapıyor ama sigorta başlangıcını geriye çekmiyor. Anayasya aykırı olan bir durum en azından 2 yılını geriye çekseler. Bizler askerlik hizmeti yapmıyoruz fakat askere giden erkekleri dünyaya getiriyoruz ve onalara bakıyoruz. Bizimde böyle bir hakkımız yok mu? Çocuk bakmak ve büyütmek anaların işi. Bu iş yüzünden çalışma hayatımızdan fedakarlık yapıyoruz. Bizimde erkekler çalışanlar gibi sigorta başlangıcından geriye çekilme hakkımızı talep ediyoruz.

 8. sayin cumhurbaskanim sizlere gurbeten yaziyorum avusturyadan ,sayin cumhurbaskanim türkiyenin avrupa standartlarina ulasmasina cok arzu ediyoruz cünkü bizlerde artik memleketimize dönmek istiyoruz ben 27 yasindayim ve memleketimin sevdalisiyim istiyorumki memlektim ilerlesin kalkinsin bizde bu gurbeten kurtulalim sizlere en icten saygilarimi sunuyorum allah yardimcimiz olsun,…………

 9. sayin cumhurbaskanim suriye ile aramizin acilmasina neden müsade ediyorsunuz bu israilin ekmegine yag sürmek demektir suriye düserse biz israil ile SINIR olururuz bence cok hatali bir sürecteyiz batili ülkeler ilkten müzeleri talan ediyorlar irak ta misir da en son libya da nedeni ne olabilir islamin bütün izlerini bu cografyadan silmek icin saygilarimla

 10. Sayın cumhurbaşkanımız,İran’ın tehditi açık,savaş durumunda ilk saldıracağı yer Türkiye radar üssü olacak,bu durumda radar üssünü kapatarak mı tehlikeyi bertaraf edeceğiz yada İran’la mı savaşacağız?

 11. sayın cumhur başkanım herkes bu günlerde genel af konuşuyor gündemde böyle birşey varmı?umutlanalımmı benim 1tane 8 yaşında oğlum var şuandada 7 aylık hamileyim gün geçtik sıra muhtaç hale düşüyorum bizlere bir müjdeli haber verirseniz çok mutlu oluruz saygılarımla

 12. sayın cumhurbaşkanım kimimiz eşlerimizden, kimimiz çocuklarımızdan ve eşlerimizden kimimiz atanma sevincini yaşamadan ailemizin sağlık sorunlarından dolayı kanunda belirtilen süreye kadar ayrılığı kabul ettik ve geri döneceğiz umuduyla çıktık. Bu zaman içinde yolda bir çok haksızlıkla karşı karşıya kaldık her şey kaderimiz dedik. Şubattı bekledik peki biz bu kanunu ve bu kanunu yapanları bu kadar anlayışla beklerken ve düşünürken bu kanunu değiştirenler niçin bizi düşünüp bir önlem almadı.Lütfen bir öğretmen olarak ve yeniden anne olmayı düşünen bir bayan olarak yazıyorum.Bizim içinde olduğumuz verimliliğimizi düşüren ve psikolojimizi bozan bu durumu düzeltin ve özür grubu atamasını 2012 şubatta yapın öğretmen olarak sorunlarımız ve mutluluklarımızla 24 kasım dışındada hatırlanmak istiyoruz. Dualarımız ülkemizin birliği ve düzeni için olsun.

 13. SAYIN CUMHUR BAŞKANIM, SİZDEN RİCAM BİZE YARDIM ETMENİZ,BEM 6 YILDIR 657 YE,BAĞLI 4C GEÇİCİ PERSONEL OLARAK ADLİYEDE GÖREV YAPMAKTAYIM,ÖZELLEŞTİRMEDEN GELDİM DAHA ÖNCE BEN 1. SINIF MAKİNE TAMİR BAKIM USTASIYDIM VE MAKİNE ÖNLİSANS MEZUNUYUM FAKAT BİZ DEVLETE SINAVLA GİRDİK ŞUAN İSE GEÇİCİ PERSONEL OLARAK 11 AY ÇALIŞIP VE YAPTIĞIMIZ İŞLER HİZMETLİ YARDIMCILI BUNA İNANIN BİZ SİZDEN STATÜ İSTİYORUZ ALLAH RIZASI İÇİN BİZİMLE İLGİLENİP BİZİ BU YASADAN KURTARIP NORMAL İNSANLAR GİBİ BİR PERSONEL OLMAMIZI SAĞLARSANIZ ,BUNDAN YAKLAŞIK 5-6 YIL ÖNCE BELEDİYEYE SINAVSIZ OLARAK MEVSİMLİK OLARAK GİREN İŞÇİLERİ KADROYA ALAN HÜKÜMET ŞİMDİ BİZDEN NE İSTİYOR GERÇEKTEN ANLAMIŞ DEĞİLİZ,BİZDE BU VATANIN EVLATLARIYIZ BEN DE ASKERLİĞİMİ YAPYIM DEVLETİM VE ÜLKEM İÇİN HEMDE 19 AY YANİ BİZİM SUÇUMUZ NE ANLIYAMADIK BU İŞİ ÇÖZERSENİZ BİR TEK SİZ ÇÖZERSİNİZ ARTIK ALLAHTAN BAŞKA BİR TEK SİZDEN UMUT BEKLİYORUZ BİZİM İÇİN UĞRAŞIRSANIZDA UĞRAŞMASANIZDA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 14. (2)Türkiye de kurulan tüm hükümet proğramlarına bakıldığında;Cumhuriyet,Demokrasi,Özgürlük,Bağımsızlık,Adalet,Hukuk,İnsan Hakları,Basın Özgürlüğü konuları yer almaktadır.Ancak uygulamaya bakıldığında eser yok nedendir.?

 15. Sorum resim konusunda:tarihe baktığımızda yaklaşık 200 yıldır tüm dünya ülkeleri Cumhuriyet ve Demokrasi yi ülkelerinde kurma ve yaşatma çabası içinde olduğu görülmektedir.Ancak seçimle gelenler her nedense(iç ve dış çıkar çevrelerinin etkisi olsa gerek)Demokrasiyi rayına bir türlü getirme amaçları kaybolmaktadır.Ülkemiz 88 yıl Cumhuriyet ile yönetiliyor ama Demokrasi,Özgürlük,Bağımsızlık,Adalet,Hukuk,İnsan Hakları,Basın Özgürlüğü HEP EGEMEN güçler lehine gelişmektedir.Cumhuriyet ve Demokrasi bu güçlerin haricinde HALK için uygulanmaya başlanacaktır.Yani seçim yapmak ile Demokrasi olmuş olmuyor.!!
  Saygılar..

 16. sayin cumhur baskanimbenim sorum biraz farkli 25 yildir hollandadayim hala oturum suzum ve 4 yildir kendim firmam var alti aylik veriyorlar dort yildir hep boyle devam ediyor ve ankara antlasmasini hice sayiyorlar hala alamadim cocuklarim burda onlarinda oturmasi yok ve iki tane kizim burda dogdu 12 ve 13 yaslrinda sayin cumhur baskanimizdan yardim bekliyoruz saygilarimla mehmet arif gok

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.