Cuma Gününün Diğer Günlerden Farkı Nedir
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Cuma Gününün Diğer Günlerden Farkı Nedir

resim_1377843502İslam dininde kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim’de belirtilen bir çok hususlar esas alınmıştır. Bu hususlardan birisi de cuma gününün anlam ve önemidir. İslam aleminde cuma günü öenmli bir gün olduğundan dolayı Müslümanlar da bu güne özel hal ve hareketler içinde bulunmaktadır.

Cuma günü haftanın diğer altı gününden daha bereketli, sevap dolu ve mübarek bir gündür. Çünkü İslam dinine göre Cuma günü mübarek günlerden birisi sayılarak aynı zamanda Müslümanların bayramı olarak da nitelendirilmektedir.

Müslümanlar için mübarek bir gün olan cuma gününde Müslüman erkekler öğle namazı vaktinde camiye giderler ve cemaatle beraber önce hocanın verdiği hutbeyi dinlerler sonrasında ise cuma namazı kılarlar. İnsanların cuma günü camide dinlemiş oldukları hutbe insanların yaşam tarzları için önemlidir. Çünkü Müslümanlar bu hutbeler doğrultusunda yaşamlarına yön verebilirler ve hayır işlemek için daha fazla çaba gösterebilirler ayrıca insanlar bu cuma hutbeleri sayesinde farkında olmadan yapmış oldukalrı bir çok hatadan da dönebilirler. Ardından camiden çıkan insanlar birbirleri ile selamlaşırlar ve hayırlı cumalar dilerler.

İslam tarihine baktığımızda bir çok İslam alimi de cuma gününün öneminin ne kadar büyük olduğunu vurgulamıştır. Bu nedenle İslamiyetin kabul edilmesinin ve yayılmaya başlamasının ardından bu yana cuma günü büyük bir önem taşımaya başlamıştır.

Cuma gününün diğer önemli özelliği ise insanalrın birbirlerine karşı göstermiş olduğu yardımlaşma ve dayanışma örnekleridir. İnsanlar bu günde diğer günlere göre daha fazla birbirlerine saygı gösterirler, yardımlaşırlar ve birbirlerine yarıdm ederek dayanışma halinde olurlar.

Cuma Gününün Diğer Günlerden Farkı Nedir Belirtiniz Hakkındaki Yorumlarınızı ve Bilgilerini Sizler de Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sevinç dedi ki:

    işime yaradı cuma günü neden mübarek gündür ödevim vardı buradan yararlandım teşekkürler.

Yorum Yaz