Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Cuma Günü İle İlgili Hadisler ve Ayetler

Aşağıda Cuma günü ile ilgili hadisler ve ayetler kısaca olarak ele alacağız.

Cuma günü, İslam’da kutsal bir gündür. Bayram olarak kutlanmaktadır. Öğle vaktinde namaz saatinde Müslümanlar camilere toplanarak bir ve beraber olduklarını göstermektedir. Cuma günleri bu bakımdan özle bir gündür. Cuma gününün önemi ile ilgili birçok ayet ve hadis bulunmakta ve bu kaynaklar Cuma gününün önemini arttırmaktadır.

Cuma günü birlik ve beraberlik içinde olan Müslümanların oluşturduğu toplumda barış ve huzur içinde olmaktadır. Milli, manevi, ahlaki ve dini değerler ancak birlik ve beraberlik sayesinde korunmaktadır. Cuma günü bu bakımdan çok değerlidir. Özel olarak kutlanmaktadır. Bu güne özel ibadetler de bulunmaktadır.

Cuma günü ile ilgili hadisler ve ayetler şu şekildedir:

Allah c.c, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cumayı farz kıldı. Adil veya zalim bir imam, başkan zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayı terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz. – (İbni Mace)

Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” –(Cum’a sûresi (62), 10 )

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz