Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çukurova’nın Fiziki, Coğrafi ve Beşeri Özellikleri Nelerdir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Çukurova’nın Fiziki, Coğrafi ve Beşeri Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda Çukurova’nın fiziki, coğrafi ve beşeri özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde yedi farklı coğrafi bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler iklim, yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri ve bitki örtüsü bakımından birbirinden farklılık göstermektedir. En önemli bölgelerimizden biri de Akdeniz Bölgesi olarak bilinmektedir. Ülkemizin güney sahillerini kapsayan Akdeniz Bölgesi, Adana şehri ve Çukurova Bölümü’nü de içine almaktadır.

Çukurova, Hatay, Mersin, Osmaniye, Adana’da yer almaktadır. Çevresine göre deniz seviyesinin biraz altında yer aldığı için bu ismi almıştır. Coğrafi olarak bir ova özellikleri taşımaktadır. Türkiye’nin en verimli toprak özellikleri bu ova düzlüğünde bulunmaktadır. Bölgede daha çok toprak verimliliğine bağlı olarak pamuk tarımı yapılmaktadır. Akdeniz iklimi görülmektedir. Maki bitki örtüsü hakimdir. Önemli akarsular ve göller de yer almaktadır.

Çukurova’nın fiziki olarak özellikleri arasında Hatay, Osmaniye, Mersin ve Adana şehirleri arasında yer almaktadır. Yüksek ovaların bir arada olduğu bir özelliğe sahiptir. Yer yer rakım olarak 500 metre yükseklik bulunmaktadır.

Çukurova’nın beşeri olarak özellikleri arasında sanayi ve tarım faaliyetlerinin öne çıktığı bilinmektedir. Sanayi ve tarım faaliyetlerinin geniş kapsamlı olması civar şehirlerde şehirleşme oranının artmasına, eğitim ve kültür faaliyetlerinin kapsamlı olarak yapılmasına sebep olmaktadır.

Çukurova kesimi en önemli yerleşim, sanayi ve tarım alanlarından biri olarak bilinmektedir. Ülkemizin en verimli toprakları bu kesimde yer alır.

Çukurova’nın Fiziki, Coğrafi ve Beşeri Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Çağıl dedi ki:

    sadece ve kısa yazılmış, Çukurova’nın Fiziki, Coğrafi ve Beşeri Özellikleri Nelerdir? süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

  2. meltem dedi ki:

    harbiden çok işime yaradı, burası olmasa sosyal ödevimi yapamayacaktım beğendim harikasınız

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781