Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Çöl İklimin Olduğu Bölgelerde Evler Nasıldır

Bu sayfamızda çöl iklimin görüldüğü bölgelerdeki yapılaşma hakkında bilgi vererek çöl ikliminin görüldüğü bölgelerde evler nasıldır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Çöl ikliminde gündüzler aşırı sıcak, geceler ise aşırı soğuk geçmektedir. Bu sebeple çöl ikliminde kullanılan evler de bu özelliklerin olumsuzluklarını ortadan kaldıracak nitelikte olmalıdır. Bu bölgelerde yapılacak olan evler insanları gündüz sıcaktan, gece ise soğuklardan korumalıdır.

Çöl ikliminde kullanılan evler genellikle kerpiçten ya da taştan inşa edilmiştir. Çünkü kerpiç ve taş gündüzün kavurucu sıcağında evin içinin serin olmasını, geceleri ise ısınmak yakılan ateşin evin içinin çok hızlı bir şekilde ısınmasını sağlamaktadır. Bu evlerde evlerin dışlarının ise açık renk boyalar ile boyandığı görülmektedir. Çünkü açık renk boyalar güneş ışınlarını kendisine çekmeyerek evin serin olmasını sağlamaktadır.

Bu bölgelerdeki evler çoğunlukla tek katlıdır ve bu evlerin çatıları da ahşap ya da taş ile kaplanmıştır. Aynı zamanda evlerin çatılarının ağaç dalları ile kaplandığı sıklıkla görülmektedir. Bununla birlikte çadırlar ve ağaçtan yapılmış olan barakalar da çöl ikliminde sıklıkla görülen yapılardır.

Çölde Yerleşim Nasıldır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz