Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Çok Sıcak Ve Çok Soğuk İklim Bölgelerinde Yaşayan İnsanların Giysileriyle İklim Özellikleri Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Bu yazımızda çok sıcak ve çok soğuk iklim bölgelerinde yaşayan insanların giysileriyle iklim özellikleri arasında nasıl bir ilişki vardır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İklimler doğrudan insan hayatına etki eder. İklimlerin biyolojik hayata olan etkisi sosyolojik sonuçlar da doğurmaktadır. İnsanlar yaşadıkları bölgenin coğrafik özelliklerine göre giyinirler. Bu da coğrafyanın biyolojik ve sosyolojik olarak etkileri arasındadır.

Çok sıcak ve çok soğuk iklim bölgelerinde yaşayan insanların giysileri ile iklim özellikleri arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.Çok soğuk yerlerde yünlü ve kalın giysiler giyilmektedir. Çok sıcak yerlerde ise kısa kollu ve kısa pantolonlar giyilmektedir. İnce kıyafetler tercih edilmektedir. Sıcak ve soğuk olma durumları insanların korunmasına etki eder. Kimi soğuktan kimi sıcaktan korunmak için giyinir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. dila dedi ki:

    Çok sıcak ve çok soğuk iklim bölgelerinde yaşayan insanların giysileriyle iklim özellikleri arasında doğrudan bir ilişki bulunur. Kutup bölgeleri çok soğuk olduğu için deri ve kürk karışımı kalın giysiler tercih edilir. Ekvator bölgelerinde ise ince pamuklu kıyafetler tercih edilir.

Yorum Yaz