Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Çok Partili Hayata Geçiş Denemeleri Hakkında Bilgi Kısa

Aşağıda çok partili hayata geçiş denemeleri hakkında bilgi kısa kısaca olarak ele alacağız.

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, parlamentoya sahip olan bir ülke olarak mecliste partili sistemin olduğu bir devlet olmuştur. Cumhuriyetin ilk yılları tek parti devri olarak geçmiştir.

Tek parti devrinde çok sesliliğin ve çoğulculuğun sağlanması için muhalefet partileri kurulmak istenmiş ve çok partili sisteme geçiş çalışmaları başlamıştır. Bu bakımdan parti kurma çalışmaları da hız kazanmıştır.

Cunhuriyet Halk Fırkası, Halk Fırkası olarak 9 Eylül 1923 tarihinde kurulmuştur. Daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası ve daha sonra da Cumhuriyet Halk  Partisi olarak devam etmiştir. Günümüzde de varlığını korumaktadır.

Tek sesliliğin ortadan kalması ve gelen eleştirilerin önüne geçilmesi iin bir başka partinin kurulması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu parti muhalif bir parti olarak kalkınma ve gelişmenin sağlanmasında etkin rol oynayacaktı. Bu sebeplerle ve amaçlarla parti kurulması istenmiştir.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ise 17 Kasım 1924 yılında kurulmuştur. Ülkemizin ilk muhalif partisi olarak bilinmektedir. Dini değerlere saygılı olan bir parti ibaresini kullanmışlardır. Muhalefet gücünün oluşmasında önemli bir yere sahiptir.

Bu partinin kapatılmasının ardından bir daha bir deneme olarak 12 Ağustos 1930 yılında Serbest Cumhuriyet Fırkası kurulmuştur. Muhalefette kalan bu parti de liberalizmi savunmuştur. Fethi Okyar ismi de öne çıkmıştır.

Çok Partili Hayata Geçiş Denemeleri Hakkında Bilgi Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cannur dedi ki:

    Ülkemizde çok kez çok partili sisteme geçiş denenmiş ama başarısız olmuş en son bu sisteme tam olarak geçiş 1945 de kurulan Milli Kalkınma Partisi ile olmuştur. Burada bu bilgi geçmemiş bilin istedim.

Yorum Yaz