Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Coğrafi Keşiflerin Sonunda Yeni Bulunan Ülkelere Göçler Sonucunda Neler Olmuştur?

Bu yazımızda Coğrafi Keşiflerin sonunda yeni bulunan ülkelere göçler sonucunda neler olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Coğrafi Keşifler, 15. ve 16. yüzyıl dünyasının deniz seferleri sayesinde yeni ticari yollar bulması sebebiyle batıda devrim yaşanmasına neden olan bir harekettir. Coğrafi Keşifler sayesinde batıda yeni ticari yollar keşfedilmiştir. Bu yolların dünya genelinde yayılması ve doğudaki ticareti engellemesi yeniden güç dengelerinin oluşmasında etkili olmuştur.

Coğrafi Keşifler sonucunda ticari liman ve şehirlerin dışında önemli şehirler de keşfedilmiştir. Böylece buralara göç sağlanmıştır. Dünya düzeni yeniden kurulmuştur. Güç dengeleri değişmiştir. Kölelik yeniden gündeme gelmiştir. Kapitalizm ve Emperyalizm tohumları atılmıştır. Himaye altında bulundurarak sömürme faaliyetleri başlamış ve para yönetimi tamamen bunun üzerinden gerçekleşmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. türkan dedi ki:

    Coğrafi Keşiflerin sonunda yeni bulunan ülkelere göçler sonucunda şehirleşmeler meydana gelmiştir. O bulunan yer yavaş yavaş gelişmiş ve kalkınmıştır. Teknoloji ve insan ile tanışmıştır.

Yorum Yaz