Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2020

Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri

Coğrafi keşifler tüm dünya ülkelerini etkilemiştir. Bu nedenle de coğrafi keşifler, tüm insanlığı etkilediğinden dolayı evrensel bir olay özelliğindedir.

1- Coğrafi keşifler sonucunda Akdeniz Limanları eski değerini kaybetmiştir. Fakat 1869 senesinde Süveyş Kanalı’nı Fransızlar’ın açması ile Akdeniz Limanları tekrar önemli hale gelmiştir.

2- Coğrafi keşiflerin sonucunda İslam ülkeleri maddi olarak kötü bir döneme girmişlerdir ve Türkistan Hanlıkları zayıflamıştır.

3- Osmanlı Devleti, İpek ve Baharat yollarına hakimdi ancak coğrafi keşiflerin yaşanması ile bu önemli ticaret yollarının önemi azalmıştır ve bu durum da Osmanlı Devletinin ekonomisini etkilemiştir çünkü ticaret yolları değişmiştir.

4- Osmanlı Devleti Coğrafi keşiflerin olumsuz sonuçlarından biraz olsun sıyrılmak için Avrupalı devletlere ticari ayrıcalıklar vermek zorunda kalmıştır.

5- Keşfedilen yeni yerlerden Avrupa’ya bir çok değerli madenler nedeniyle 16. yüzyılda Osmanlı Devletinde Enflasyon-Fiyat devrimi olmuştur.

6- Coğrafi keşiflerin sonucunda Osmanlı devletinin ticaret yolları üzerinde bulunan halk ve zanaatkarlar işsiz kalmıştır. Bu nedenle de Osmanlıda ekonomik sıkıntılar yaşanmıştır ve Celali İsyanların çıkması için nedenler oluşmaya başlamıştır.

Coğrafi Keşiflerinin Sonuçlarının Osmanlı Devletine Etkileri Hakkındaki Fikirlerinizi Siz de Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    coğrafi araştırma ödevimde kullandım, beklentimi karşıladı emek için teşekkürler

Yorum Yaz