Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Temmuz 2018

Coğrafi Keşifleri Başlatan Ülkeler Hangileridir?

Bu yazımızda coğrafi keşifleri başlatan ülkeler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih boyunca devletler arasındaki siyasi, politik, dini gelişmeler sürekli olarak birbirilerini etkilemiştir. Etki alanlarının oluşması birbirine bağlı olaylardan gerçekleşmiştir.

Osmanlı Devleti’nin İstanbul ve Mısır fetihlerinden sonra İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi önemli ticaret yollarına sahip olması, batıdaki devletleri yeni ticari yollar aramaya sevk etmiştir.

Avrupa’da 16. ve 17. yüzyıllarda devam eden Coğrafi Keşifler hareketi başlamıştır. Pusulanın yaygınlaşması ve kullanımının kolaylaşması, denizcilik faaliyetlerin ilerleme kazanması Coğrafi Keşifler’de etkili olmuştur.

Coğrafi Keşifler, İspanya ve Portekiz tarafından başlatılmıştır. İngiltere, Hollanda ve Fransa tarafından tamamlanmıştır. Oldukça önemli Akdeniz ticaret yolları ve ticari limanları keşfedilmiştir. Ayak basılmamış bakire topraklar keşfedilmiştir. Coğrafi Keşfiler, Avrupa’nın zenginleşmesinde önemli bir dönüm noktası oluşturur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayseren dedi ki:

    Ödevimin içinde coğrafi keşifleri başlatan ülkeler hangileridir diye bir soru vardı bu yazıdan sorumun cevabını yeni bilgiler öğrenerek buldum çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz