Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Coğrafi Keşifler Neden İspanya Ve Portekiz’de Başladı

Osmanlı Devleti, yıllar içerisinde o dönemde bilinen dünyanın Doğu kısmında çok güçlü ve istikrarlı bir imparatorluk olmuştur. Burada durumun böyle olması, Batı dünyasının bir çok açıdan elini ayağını bağlamıştır ve Batıda ekonomik hayat, durma noktasına gelmiştir. Bu durumda Osmanlı gerçekliği karşısında ilerleme sağlayamayacağını anlayan Batı, daha fazla para kazanabilmek için çözümü alternatif yollar aramakta bulmuştur. Bunun için ise Avrupalılara yeni, vergiye tabii olmayan ticaret yolları gerekiyordu.

coğrafi keşifler ile ilgili görsel sonucu

O dönemde Avrupa içerisinde pek çok savaş devam ediyor, insanlar Katolik Kilisesinin yoğun baskısı altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlardı. Avrupa bu durumda iken, yenilikleri keşfetmeye, yeni yatırımlar yaparak riskler almaya en müsait olan devletler İspanya ve Portekiz devletleriydi. Bu devletlerin bulunduğu bölgenin bir yarımada olması nedeniyle uzun yıllardır bu bölgede denizcilik faaliyetleri gelişmiş vaziyetteydi. Bununla birlikte bilinmeyene doğru yolculuğa çıkabilecek tecrübede ve kapasitede pek fazla denizcileri bulunuyordu.

Bu devletlerin ekonomik yeterlilikleri de ötekilere göre daha fazlaydı. Bu şartlar dahilinde, keşfedilebilecek yeni yollar olduğuna inanan ve macera tutkunu olan denizciler, sürekli olarak bu devletlerin hükümdarlarını rahatsız ediyor ve onlardan keşfe çıkabilmek için mürettebat, silah, gemi talep ediyorlardı.

Zaman içerisinde Portekiz ve İspanya krallarının da bu isteklere olumlu cevap vermesi ile birlikte dünyada, etkileri günümüze kadar sürecek olan değişikliklerin de ilk adımı atılmıştır. Yapılan keşifler sayesinde Ümit Burnu, Amerika Kıtası, dünyanın yuvarlak olduğu gibi bilgiler ispatlanabilmiştir.

Coğrafi Keşifler Neden İspanya Ve Portekiz’de Başladı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz