Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Coğrafi Keşifler Hakkında Özet Bilgi

Coğrafi keşifler hakkında özet bilgi hakkında bilgi kısaca

Avrupa’da yeni ticaret yolları arayışı sonucu Coğrafi Keşifler ortaya çıkmış ve ekonomik hayata farklı bir boyut kazandırmıştır. Öncelikli amacı dini yaymak ve yeni yollar keşfetmek olan keşifler ile daha sonraları ekonomik hayatın canlanması amaçlanmıştır. Keşifler birçok ülkeyi etkilemiş ve dengeleri değiştirmiştir. Osmanlı Devleti’nin bazı topraklarının keşiflerden sonra değeri azalmış ve ticari gelirleri azalmıştır. Ticaret yön değiştirmiş ve Avrupa üstünlük sağlamıştır. Osmanlı Devleti Avrupa’nın Coğrafi Keşifler ile sağladığı üstünlüğün ardından çöküş dönemine girmiştir.

Coğrafi Keşiflerin yapılmasının birçok nedeni vardır. Ticaret yollarının Müslümanların elinde olması da bu nedenlerden biridir. Çin’den başlayıp Hazar Denizi’nde iki kola ayrılan ve ilk kolu Kırım kıyılarında, diğer kolu Karadeniz kıyılarından uzanarak İstanbul’da sona eren İpek Yolu dönemin ünlü bir ticaret yoludur. Bir diğer önemli ticaret yolu Baharat Yolu’dur. Baharat Yolu Hindistan’dan başlar ve kuzeyde Suriye limanlarında, güneyde İskenderiye’de son bulur. Bu iki önemli ticaret yolunun Müslümanların ve bir dönem Osmanlı Devleti’nin elinde olması Avrupa ülkelerini Coğrafi Keşifleri gerçekleştirmeye itmiştir.

Coğrafya bilgisinin zamanla artması da Coğrafi Keşiflerin yapılmasında bir diğer nedendir. Orta Çağ yıllarında Avrupa dünya ile ilgili çok az bilgiye sahiptir. Hatta Dünya’yı tepsi gibi düz zannetmektedirler. Bu bilimdışı düşünceye göre Dünya’nın merkezinde Kudüs, kuzeyinde buzlarla kaplı sular, güneyinde kaynar sular bulunmaktaydı. Batı yönünde sonsuz bir denizin olduğu ve doğuda Kafkas dağları ile Kafkas Dağlarının ardında yaşayan cinler olduğuna inanılırdı. Haçlı Seferleri ve daha sonraki devletler arası ilişkilerde dünya ile ilgili doğru bilgilere ulaşıldı. Venedikli seyyah Marco Polo’nun da doğuda Çin’e kadar uzanan bir seyahati oldu. Bu seyahat sırasında elde ettiği değerli bilgileri Garibeler Kitabı adlı eserinde anlatmıştır. Doğu medeniyetlerinin zenginlikleri ve coğrafyası hakkında bilgiler içeren bu eser Avrupa için önemli sonuçlar doğurmuştur.

Coğrafi Keşifler Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    Coğrafi keşifler hakkında kısa bilgi Çok işime yaradı çok teşekkür ediyorum

Yorum Yaz