Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgi

Avrupa, başlattığı rönesans ve reform hareketleri ile birlikte yeni bir çağa girmişti. Kilisenin yıllardır insanlara yaptığı zulmün ortadan kalkması ve insanların kilisenin onları aldattığını anlaması ile birlikte bilimsel gelişmeler hızlanmaya başlamıştır. Kilisenin etkisinin ortadan kalkması ile birlikte insanlar hayatı sorgulayabilmeye başlamışlardır. O dönemlerde insanlar en büyük ikilemi dünyanın düz mü yuvarlak mı olduğu konusunda yaşıyorlardı. Kilise, insanlara dünyanın düz olduğunu söylüyor, bunun aksini iddia edenleri kötü şekilde cezalandırıyordu.

Gailleo, yaptığı uzay araştırmaları sonucunda dünyanın yuvarlak olduğu kanısına varmıştı ancak bu tezini kanıtlayamadan kilise tarafından cezalandırılmıştı. Ancak o cezalandırılsa da onun söylediğinin doğru olduğuna inanan bazı insanlar deniz üzerinden sürekli batıya gidilirse tekrar aynı noktaya gelinebileceğini savunuyorlardı. Krallar, ilk zamanlarda kiliseyle karşı karşıya kalmamak için böyle bir fikre onay vermedilerse de ilerleyen dönemlerde Portekiz ve İspanya kralları bu tezin gerçek olduğunu kanıtlamaları için bazı gemicililere destek vermişlerdir.

İlk coğrafi keşifler Afrika yönüne doğru yapılmıştır. Bu keşiflerde hedef Osmanlı Devleti topraklarına girmeden deniz üzerinden Çin’e ulaşıp ticaret yolu elde edebilmekti. Sonraları ise Portekizliler kendilerine daha yakın bölgelerde ticaret yolları elde edebilmek amacıyla denizden batıya doğru seyahat etmiş ve 1492 yılında Amerika Kıtasını keşfetmişlerdir. Amerika kıtasının keşfiyle birlikte kıtanın sahip olduğu zenginlik, zaman içerisinde Avrupa’ya aktarılmış ve buralardaki kralların hiç olmadığı kadar zengin olmalarını, Amerika kıtasında koloniler kurmalarına sebep olmuştur. Coğrafi keşifler, Osmanlı İmparatorluğu’nun sonunun başlangıcı olmuştur.

Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz