Çocuklarınızı Okul Öncesi İyi Besleyin

Okula aç bir şekilde giden çocukların ders başarısı olumsuz etkileniyor. Velilerin çocuklarını okula gönderirken, onun aç olup olmadığından emin olmalıdır. Midesi boş olan çocuğun zihni de çalışmıyor. Zihinsel işlevlerin aktivasyonu ve  vücut fonksiyonlarının tam çalışabilmesi açısından çocukların okula dengeli bir beslenmeden sonra gitmesi son derece önemli. Bazı ailelerin bu hususlara dikkat etmediğini görüyoruz. Bu aileler bilmelidir ki, çocuklarının gerek sağlık düzeni gerekse derslerdeki başarısızlığında bu etmen ana rolü oynamaktadır.

Image00004Çocuğunuz bütün hazırlıklarını yaptı, ders araç ve gereçlerini aldı okula gitmeye hazırlanıyor. İşte bu noktada çocuğunuzun karnının aç olup olmadığını soracaksınız. Ya da en basit haliyle çocuğunuzun öğünlerini okul saatlerine göre ayarlayın ve okula gitmeden önce yemeğini yemesine dikkat ediniz. Sabah grubundan okula giden öğrenciler için sağlam bir kahvaltı; öğleden sonra gidenler için ise vitamin açısından zengin doğal yiyeceklerle bir öğle yemeği hazırlanmalıdır. Kış aylarında zihinsel aktiviteleri ve vücut direncini arttırmak için kahvaltıda bal,pekmez, süt, peynir, yumurta ; öğle yemeğinde ise mevsim şartlarına uygun taze sebzelerden yapılmış yemekler yedirilmelidir. Ayrıca çocuğunuza yemeklerden önce ya da sonra vitamin takviyesi amaçlı meyveler yedirin.  Okula gönderirken, acıkma ihtimalini düşünerek çantasına takviye için beslenme koyun.

Anne- baba olarak sizler çocuklarınızın beslenmesinden son derece sorumlusunuz. Çocuklarınıza sadece öğünler sunarak onun beslenmesini sağlayamazsınız. Yemesi için telkinlerde bulunacaksınız, gerekirse onunla birlikte sizler de yiyeceksiniz ya da yemiş gibi yapacaksınız. Çocuğunuz gerçekten yeterli derece besleniyor mu bunu sürekli kontrol altında tutmalısınız.

Unutulmamalıdır ki, çocukların başarılı olması sadece kendi bireysel çabaları ile olmaz. Başarıda ya da başarısızlıkta, onlara o başarıyı sağlayacak olan zihinlerini ve vücutlarını iyi beslemenin de katkısı olduğu göz ardı edilmemelidir.

derszamani.net Yazarı Aytuğ Çevik (İzinsiz kopyalanamaz)

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.