Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Aşılır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Aşılır

Okullar başladı peki okul korkusu nasıl yenilir, çocuklarda okul korkusu nasıl aşılır

Mini mini birler bugün okullarına ilk adımlarını attı. Kimi sevinçle okul sıralarını doldururken kimi de annesinden ayrılmak istemeyerek okulu birbirine kattı. Defterler, yeni elbiseler, kalemler, boyalar derken okula başlamak minik yüreklerini heyecanlandırdı. Ama ne olursa olsun bu ilk gün acısıyla tatlısıyla gelecek için tatlı bir anı olarak hafızalara kazındı.

Okul korkusu bu dönemde çok sık karşılaşılan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklardan bazıları şiddetle okula gitmeyi reddeder, ne kadar sakinleştirilmeye çalışılsa da bir türlü sakinleşmez okula gitmemek için elinden geleni yapar. Israrla okula götürüldüğünde dersleri ve arkadaşlarını reddeder. Bu durum okula alışma sürecini de yavaşlatan etkenler arasındadır.

Çocuk ailesinin kendini orada bırakarak bir daha almayacağından korkar, bu durum bazen güven eksikliğinden kaynaklanabilir. Çocuk hem arkadaşlarından hem öğretmeninden hem de oyunlardan uzak durur. Bu durum çocuğun psikolojini etkilediği gibi aileler için de içinden çıkılması zor bir durumdur.

Uzmanlar okula gitmek istemeyen çocukların kesinlikle doğru yönlendirilmesi gerektiği konusunda aileleri uyarmaktadır. Aileler çocuğun kaygılarını anlayışla karşılayarak onu sakinleştirmeye çalışmalı özellikle aile bireylerinin tümü bu konuda ortak tavır takınmalıdır.

Okul korkusunun çocuktan kaynaklanabileceği gibi öğretmen ve dış çevreden de kaynaklanabileceği unutulmamalı; aileler bu konuda da dikkatli olarak gerekli önlemleri almalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781