Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuklara Yapabileceklerinden Fazla Sorumluluk Yüklenmemeli - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Çocuklara Yapabileceklerinden Fazla Sorumluluk Yüklenmemeli

Her yaşın ayrı gelişim ödevleri olduğu gibi, her yaşta yapılabilecek davranışlar da bellidir. Günümüzde daha iyi eğitimli ve bilinçli anne babalar oluşmakla birlikte bu anne babaların çocuklarından beklentileri genellikle akademik başarı şeklinde olmaktadır. Ancak sadece derslerine yüklenen, tüm vaktini okulda başarılı olmak için harcayan çocuk belli bir yaşa geldiğinde temel ihtiyaçlarını bile kendisi karşılayamayacak şekilde yetiştiriliyor.

Bu konuda yapılması doğru olan davranış ise çocuğa küçük yaşlardan itibaren sorumluluk vermeye başlayarak bunların zorluk seviyesini ise her geçen gün arttırmak. Kendisinden beklenen çok basit davranışları yerine getiren çocuğun hem kendine olan güven duygusu gelişiyor hem de bu çocuklar ileride üniversite ve iş için ailelerinden uzakta olduklarında kolaylıkla kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilir.

Çocuklara sorumluluk vermemek kadar onlara yapamayacakları kadar zor sorumluluklar yüklemek de tehlike arz ediyor. Çünkü kendisinden beklenen davranışı gerçekleştiremeyen çocuk ruhsal olarak yıkım yaşıyor ve hiçbir şeyi başaramayacağına inanıyor. Bu nedenle çocuklara öncelikle odasını toplamak, evin temizlenmesine yardım etmek, çiçekleri sulamak gibi basit sorumluluklar yüklenmesi gerekiyor. Bu şekilde sorumluluk duygusu ile yetiştirilen bireyler ileride çok daha başarılı yetişkinler haline dönüşüyor. Ancak çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmak için onun ağır işler altında ezilmesine de izin vermemek gerekiyor.

d-basari2

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781