Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Çocuklar mı Serbest Yoksa Kıyafetler mi

Oldu olacak derken tüm eğitim kurumlarında kıyafet serbest hale geldi. Karar öylesine ani çıktı ki, bir yönetmelikle birlikte yıllardır süregelen anlayış sona erdirildi. Bir kesim bu girişimi ek bir girişimin başlangıcı sayarken, bir diğer kesimse art niyetsiz olması gereken yerinde bir karar olarak gördü. Öyle ya da böyle bugün artık tüm eğitim kurumlarında okula belirlenen kıstaslar dahilinde serbest kıyafetle gitmek artık serbest. Ancak buzdağının bir de görünmeyen kısmı var ki, birçok kimse olayın bu yönüne bakmak istemiyor.

hollandaegitim

Serbest kıyafet uygulaması ne amaçla yapıldı. Askeri vesayete açılan savaşın bir devamı mı yoksa ele geçirilen kaleye bayrak dikme mücadelesi mi. İlk etapta masumane bir şekilde karşılayabiliriz bu uygulamayı. Gelin uygulamaya bir de şu açılardan bakalım isterseniz.

Tek tip kıyafetin öğrenciye avantajı nedir dezavantajı nedir ? Tek tip kıyafette öğrencinin okulda ve dışarıda öğrenci olduğu bellidir. Öğrenciye tertip ve düzen noktasında disiplin kazandırır. Kıyafetin verdiği resmî havayla sorumluluk bilincini kazanır. Bütün arkadaşlarını kendisi gibi görür ve okul(sınıf) ortamına girdiğinde herkesle eşit olduğu bilincine erişir. Yine , öğrenci o kıyafetler içerisinde okula aidiyet duygusu besler.

Tek tip kıyafet uygulamasının kaldırılmış halini düşünelim. Düşünelim diyoruz ancak , bugünlerde aldığımız haberlere göre yurdumuzun kimi okullarında ki bunların bir kısmı lise , serbest kıyafet uygulaması başlamış durumda. Haberlerden öğrencilerin yüzlerindeki ifadeye baktığınızda bir şaşkınlık olduğunu görebilirsiniz. Serbest kıyafeti savunan kişiler , bu şaşkınlığı ilk günlere bağlayabilirler. Fakat bize göre bu şaşkınlık , öğrenciler arasında başlayacak olan ayrımcılık nidalarının ilk görüntüsü.

Serbest kıyafet uygulaması planının bir parçasının da türbanı okullarda serbest hale getirmek olduğu gün gibi ortadadır. Ve kısa bir zaman sonra okullarda türbanlı, mini etekli,şık giyimli, pespaye giyimli vs. envai çeşit öğrenci tipi görmemiz kaçınılmazdır. Farklılıkların olduğu yerde çatışmalar her zaman olmuştur. Türbanlılar ile açıklar arasında gruplaşmaların başlayacağı ve bir grubun başka bir grubu bastırmaya çalışacağı su götürmez bir gerçektir.

Bu uygulama kapitalist anlayışı da beraberinde getirecektir. Marka giyimlerin ön plana çıkacağı, dar gelirli ailelerin çocuklarına kıyafet yetiştirmekte zorlanacağı, okulların adeta podyuma döndüğü bir döneme hazır olun demekten alamıyoruz kendimizi. derszamani.net olarak bizler serbest kıyafet uygulamasına karşıyız ya da uygulamayı savunuyoruz demiyoruz. Bizimkisi sadece uygulama ve sonrasında meydana gelebilecek sıkıntılara dikkat çekmektir.

derszamani.net ( Kaynak Gösteriniz)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gülizar dedi ki:

  türkiye gittikçe zenginleşen bir ülke herkes çocuğuna giydirecek orta halli bir şeydemi bulamayacak çoğu marka sudan ucuz

 2. tuğçe dedi ki:

  Sanki forma ile ayrımcılık yapılmıyo!

 3. sümeyye dedi ki:

  bence hiç iyi değil belki alamıyacak olacak

 4. ercan dedi ki:

  sapık zihniyetli akp işte napcan başka

  1. aliye dedi ki:

   kes yan dengesiz annen de öyle diyodu

Yorum Yaz