Çocuğunuzun Saldırganlığının Nedenleri

Çocuğum neden saldırgan diye mi soruyorsunuz, çocuklarda saldırganlığın sebeplerine bir bakalım.

Günümüzde her üç çocuktan biri ya enerji fazlası sebebiyle yerinde duramıyor ya hiperaktif ya saldırgan. Bunların içinde özellikle saldırganlık oldukça tehlikeli ve kontrol altına alınması gereken bir davranış biçimi. Uzmanlar çocukların bu tarz davranışlar göstermeleri halinde mutlaka bir hekime danışılması gerektiğini söylüyor. Peki çocuğunuz saldırgan davranışlar gösterirse ne yapmalısınız?

okul çantası

Öncelikle saldırganlığın öğrenilen bir davranış biçimi olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hem anne babanın hem de çocuğun çevresinde bulunan kişilerin davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca özellikle anne babalar çocuklarını gözlemleyerek çocuğun biriken enerjisini atması konusunda ona yardımcı olmalıdırlar. Saldırgan davranışların bir diğer sebebi de  beyin zarı iltihaplanması olabilir. Bu sebeple çocuğun mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir. Çocuğun izlediği film ve çizgi filmler de çocuğunuzun saldırganlaşmasına neden olabilecek faktörlerdir.

Çocuğun evde, okulda ya da başka bir yerde şiddet görmesi de saldırgan davranışlar sergilemesine sebep olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir.

Çocuğunuzun Saldırganlığının Nedenleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.