Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Çocuğunuzun Projelerine Destek Verin

Çocuklar ruhları gereği, sürekli merak ederler, sorarlar ve araştırırlar. Çocukların belirli dönemler dahilinde bir şeyler oluşturma ortaya çıkartma arzuları doğabilir. Bilhassa 5-6 yaşlarından ergenlik dönemine kadar geçen süreçte çocuklar çevrelerindeki nesneleri, olayları araştırma eğilimi içerisine girerler. Kimi zaman  ebeveynlerine öylesine sorular yöneltirler ki, anne – babalar bu sorular karşısında donup kalır.

cocukzeka2

Çocuğunuzu Teşvik Edin

Çocuklarınızın soru sorma girişimlerini yanıtsız bırakmayın, elinizden geldiğince ona makul cevaplar vermeye çalışın. Çocuğunuzu azarlamak, bilmediğinizi ona sert cevap vererek söylemek ya da hiç cevap vermemek yanlışına düşmeyiniz. Çocuklarınızın çevresindeki materyalleri kullanarak bir objeyi oluşturma isteğine karşılık verin. Ona “Ne yapmayı, düşünüyorsun?” diye sorarak, aklındaki hedefi öğrenin ve bu hedefe ulaşması bakımından ona yol göstermeye çalışabilirsiniz. Bu yol gösterme eylemi, çocuğun bütün yapacaklarına yön vermek anlamında değil, sadece takıldığı noktalarda anımsatıcı fikirler şeklinde olmalıdır.

Bir nesneyi bulma, ortaya çıkartma girişimi esnasında etrafı kırıp döken çocuklar olabilir. Bu durumda çocuğunuza sert çıkışarak, onu korkutmamalı ve içindeki araştırmacı ruha zarar vermemelisiniz. Unutulmamalı ki, çocuklar bir şeyi kırıp dökmeden onun kırılabilir olduklarını öğrenemezler, yaparak yaşayarak öğrenmeleri bu açıdan çok önemlidir. Sizler, çocuğunuzun bu tür girişimlerini rahatlıkla yerine getirebilmesi için ona müsait fiziki mekanlar oluşturma gayreti içerisinde olmalısınız.

Osymtr.Com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz