Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuğunuzun Her İstediğine Evet Demeyin - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ağustos 2022

Çocuğunuzun Her İstediğine Evet Demeyin

Eğitimli anne babaların çocuk yetiştirme tarzları bizlerin anne babalarından çok daha farklı. Yeni nesil başarılı ve doğru çocuk yetiştirmek adına çocuklarına hayır demeden, her isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. Ancak çocuğun her isteğini yerine getirmek en az geleneksel yöntemlerle çocuk yetiştirmek kadar tehlikeli. Anne babası tarafından tüm istekleri karşılanan, kuralları ve yanlışı bilmeyen, her yaptığı hoş görülen çocuklar ileride doyumsuz bir birey olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni yetişen çocukların birçoğu narsistik düzeyinde problemi olan insanlar olarak yetişiyor. Anne babalar çocuklarını iyi yetiştirebilmek için onların tüm isteklerine evet diyerek, kurallardan ve yanlış davranışlardan habersiz bireyler yetiştiriyor. Hatta narsizm Amerika’da artık psikolojik bir hastalık olarak bile görülmüyor. Küçük yaşlarda bu şekilde yetiştirilen bir çocuk ilerleyen dönemlerde doyumsuz hatta kendisine doğum gününde alınan hediyeyi bile beğenmeyen bir çocuk haline geliyor. Kendisine alınan şeyleri kendisi seçiyor, anne babasının yapmış olduğu şeylere burun kıvırıyor ve dünyanın sadece kendi etrafına döndüğüne inanıyor.

Bu aşırı serbest ve rahat anne baba tutumunda anne babalar nasıl bir yanlış yaptıklarının farkına varmıyor. Doyumsuzluğun oluşmaması için çocukları birtakım şeylerden mahrum bırakarak, her istediklerini yerinen getirmemek yani yeri geldiğinde hayır demeyi de bilmek yapılacak en güzel davranış. İleride büyük sorunlarla karşılaşmamaları için uzmanlar ebeveynleri her fırsatta uyarıyor.

d-cocuk

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781