Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuğunuzun Başarılı Olabilmesi Onunla Olumlu İletişim Kurun - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Çocuğunuzun Başarılı Olabilmesi Onunla Olumlu İletişim Kurun

Her anne baba çocuğunun başarılı olması ister. Bunun için elinden ne geliyorsa yapmaya çalışır. Ancak anne babaların atlamış olduğu çok önemli bir durum vardır. Çocukla kurulan iletişim onun olaylara yaklaşım tarzını, özgüvenini ve başarı durumunu yakından etkilemektedir.

Bir çocuğa sürekli olumsuz bir dil ile yaklaşan anne babalar, aslında çocuğun gelişimine çok büyük zarar vermektedirler. Bir çocuk matematik dersinde başarılı olmaya çalıştığında yaptığı her hatayı ve her başarısızlığını yüzüne vurmak, ona sürekli başarısız olduğunu ve bu işi asla başaramayacağını söylemek o çocuğun bu dersten her zaman başarısız olmasına sebep olur. bu hayatın her alanında geçerlidir. Bisiklet sürmeye çalışan bir çocuğa her düştüğünde “Sen bu işi beceremeyeceksin, bir bisikleti bile süremiyorsun.” şeklinde bir yaklaşım o çocuğa senin bisiklet kullanmanı istemiyorum demekle eş anlamlıdır.

d-kitap

Çocukların bir alanda başarılı olabilmelerinin temel şartı onları her alanda cesaretlendirmek ve kendilerine duyulan güveni en iyi şekilde ona hissettirmekten geçer. Yapılan hata karşısında bu sefer olmadı, şurada hata yaptın ama düzeltebilirsin şeklinde bir yaklaşım çocuğun özgüvenini geliştirirken onun başarılı olmasına yardımcı olur.

Çocuklar her şeyi öğrenmeye hazır olan bireylerdir. Biz onlara başarısızlığı vurgulayıp öğretirsek başaramamayı, başarabileceğini vurgularsak başarıyı öğrenirler. Bu nedenle çocuklarımızla iletişim kurarken kullandığımız dile çok dikkat etmek ve onlarla her zaman olumlu bir dille konuşmak gerekmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781