Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuğunuza Verdiğiniz Ödül Sizin İçin Cezaya Dönüşmesin - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Çocuğunuza Verdiğiniz Ödül Sizin İçin Cezaya Dönüşmesin

Her anne baba çocuğunun iyiliğini ister, onun başarılı olması için her şeyi yapar; yine onun başarısızlığını engellemek için olumsuz şartları ortadan kaldırmaya çalışır. Bir çocuğun başarılı olmasında ya da başarısızlığının giderilmesinde kullanılan geleneksel yöntemlerden bir tanesi ödül ve ceza yöntemidir. Eğitimciler her ne kadar cezayı çok tercih edilen bir yaklaşım olarak görmeseler de ödül zaman zaman pekiştireç olarak kullanılabilir.

Çocuklara ödül ve ceza verilirken bunların çocuğun davranışının önüne geçmemesine ve amacını aşmamasına dikkat edilmelidir. Başarılı olan bir çocuğa verilen ödül, sonradan bağımlılığa dönüşmemeli ve çocuğu çıkarcılığa sevk etmemelidir. Örneğin yıl sonunda iyi bir karne getiren öğrenciye alınan bir bilgisayar ya da tablet sonradan velilerin başına bela olabilir. Okullar açıldığında pek çok veli çocuğunun bilgisayar oyunlarının başından kalkmadığından şikayet etmektedir. Bu nedenle çocuğa ödül verilirken maddiyata yönelik değil maneviyata yönelik ödül verilmesine dikkat edilmelidir. Örneğin güzel bir yaz tatili ya da fiziksel aktivitesini arttırabileceği bir bisiklet öğrenci için bilgisayardan çok daha etkili bir ödül olabilir.

d-odul

Ceza ise mümkün olduğunca uzak durulması gereken bir yaklaşımdır. Çünkü ceza yöntemi bu konuda bilinçli ve uzaman olmayan kişiler tarafından uygulandığında çocuk üzerinde psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Eğer illaki bir ceza verilecekse bu ceza kesinlikle fiziksel şiddete yönelik olmamalıdır. Çocuğu sevdiği bir şeyde kısa süreliğine men etmek verilebilecek en uygun ceza yöntemidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781