Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Çocuğunuz Küfrettiğinde Ona Sert Tepki Göstermeyin

Çocuklar zaman zaman gerek ailelerinden gerekse çevrelerinden duydukları birtakım küfürlü sözleri tekrar ederler. Anne babalar ise bu duruma bazen gülerek bazen azarlayarak bazen de “Ağzına acı biber sürerim.” Gibi ifadelerle karşılık verirler. Ancak çocuğun taklit yoluyla öğrenmiş olduğu bu kelimeleri ortadan kaldırmanın yollu bunlar değildir. Bu davranışlar çocuğun aynı kelimeyi ilerleyen zamanlarda da söylemesine sebep olacaktır.

d-odul

Küfreden bir çocuğun karşısında bazen ilk verilen tepki ona çaktırmadan bıyık altından gülmektir. Ancak ne kadar gizli olsa da çocuk bu davranışı fark eder ve anne ve babasının hoşuna gittiğini düşünerek aynı sözü bir zaman sonra yeniden söyler. Bir diğer davranış tipi ise çocuğu sert şekilde korkutmak ve tepki vermektir. Ancak bu da bir çözüm yolu değildir ve davranışın aynı şekilde pekiştirilmesine sebep olur. Çünkü çocuk bu söz ile sizi kızdırdığını öğrenmiştir ve size sinirlendiğinde yeniden aynı yola başvurmayı deneyecektir.

Bu durum karşısında yapılacak en güzel davranış öncelikle küfrü nereden öğrendiğini tespit etmektir. Öncelikle bunun kaynağı araştırılıp gerekli önlemler alınmalıdır. Ardından çocuğun sakinleşmesi beklenerek üzerinden zaman geçtikten sonra bu yaptığının çok yanlış bir davranış olduğu konusunda çocukla konuşmaktır. Çocuk kendisinin kullandığı daha güzel kelimeler olduğu söylendiğinde ve yaptığının yanlış olduğu utandırılmadan anlatıldığında bu davranışından zamanla vazgeçer. Bu edenle küfür eden çocuk karşısında paniğe kapılmadan sakince hareket etmek gerekmektedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz