Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çocuğun Okulda Başarılı Olmasını İsteyen Veliler Dİkkat! - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Çocuğun Okulda Başarılı Olmasını İsteyen Veliler Dİkkat!

Her anne babanın temel istek ve hayallerinden bir tanesi çocuklarının okul hayatının başarılı geçmesidir. Anne babalar bu amaçla ellerinden geleni yapar, çocuklarının başarılı olması için gerekli olan tüm imkanları onlara sağlamaya çalışır. Ancak bu çocuğun her isteğinin yerine getirilmesi, ona maddi olarak tüm imkanların sağlanması olarak algılanmamalıdır. Çocuğun başarılı olması için sadece maddi olanaklar sağlamayı çare olarak gören velilerin çocukları bazen başarılı olmak şöyle dursun, çok daha büyük problemlerle karşımıza çıkabilmektedir.

Çocuğun okulda başarılı olabilmesinin temel yolu ona hissettirilen güven duygusudur. Veliler küçük yaşlardan itibaren çocuklarına güvenmeli onları başarılılarını da başarısızlıklarını da sahiplenmelidir. Başarısız çocuk kesinlikle diğer çocuklarla kıyaslanmamalı her öğrencinin farklı bir birey olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Öğrenci bir alanda başarısız ise bunun sebepleri araştırılmalı ve bunlara çözüm aranmalıdır.

d-basari

Her bireyin başarılı olduğu alanlar farklı farklıdır. Bu nedenle öğrencilerin her birinin başarılı olduğu zeka alanı farklı olabilir. Örneği bazı öğrencilerin sözel yeteneği gelişmişken, bazılarında sayısal bazılarında ise estetik zeka hakimdir. Öğrencilerin başarı durumları değerlendirilirken bunları da gz önünde bulundurmak gerekmektedir. Ezber yeteneği güçlü olan bir öğrenciden üstün beceri gerektiren matematik problemlerini çözmesini istemek yanlış bir davranıştır.

Çocuğun okulda başarılı olabilmesi için onun başarılı olduğu zeka alanı fark edilmeli ve öğrenci o alana yönlendirilmelidir. Bir diğer önemli nokta öğrenciye evde uygun ders çalışma ortamı sağlanmasıdır. Gece geç saatlere kadar oturan, düzensiz uykuya sahip ebeveynlerin çocuklarından erken uyumalarını istemeye hakkı yoktur. Anne babalar çocuklarına örnek olmalı ve onların önünde olumlu bir model olarak onları çalışmaya motive etmelidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781