CNG Nedir ?

CNG yakıtı nedir

Arabalrda en ucuz yakıt CNG

CNG ne demek , CNG yakıt hakkında bilgi

LPG'den de ucuz yakıt sistemiPetrol fiyatlarındaki yükselişler tüm dünyada tüketicileri farklı akaryakıt arayışına itiyor. Türkiye’de LPG’liaraçların payı yüzde 27’lerde iken, son dönemde LPG’ye alternatifgüvenilir yakıt olarak CNG tercih ediliyor.

Ülkelerin enerji politikalarını değiştirmesine neden olan petrol fiyatlarındaki yükselişler tüm dünyada tüketicileri alternatif akaryakıt arayışına itiyor. Dünyada 14,5 milyon araç doğalgaz ile 11 milyon araç da LPG ile çalışıyor. Türkiye’de LPG’li araçların payı yüzde 27’lerde bulunuyor. Böylece dünyada ilk sırada geliyor. Doğalgazlıaraçların en çok kullanıldığı ülkelerin başında İran, Pakistan, Arjantin, Brezilya ve Hindistan geliyor.

Yeni Şafak’ın akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan sonra tüketicilerin alternatifakaryakıta geçme konusundaki arayışları ile ilgili haberi ses getirdi. Oto Doğalgazİstasyonları Derneği (ODİDER) Başkanı Rasim Acar, dünya genelindearaçlarında benzin ve dizele alternatif yakıt olarak doğalgaz kullanan tüketici sayısının 14 milyon 475 bini bulduğunu belirterek, bu rakamın 13.6 milyonununotomobil, 436 bininin otobüs, 250 bininin kamyon, 285 bininin de diğer araçgrubunda olduğuna dikkat çekti.

KAZA ANINDA EN GÜVENLİ YAKIT

Acar, Türkiye’nin 3.2 milyon araçta kullanılan LPG ile yüzde 27’ye ulaşan bir orana sahip olduğunu ve bu oranın da Türkiye’yi dünyada ilk sıraya yerleştirdiğini kaydetti. Doğalgazlı araçların ise dünya ülkelerinde ağırlık kullanıldığını hatırlatan Acar, 2 milyon 860 bin doğalgazlı aracın İran’da, 2,8 milyon Pakistan’da, 2 milyon Arjantin’de, 1,7 milyon Brezilya’da, 1,1 milyon Hindistan’da olduğunu dile getirdi.Öte yandan, CNG’nin benzine göre daha güvenli yakıt olarak kabul edildiğine işaret ediliyor.

yenisafak-

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.