Çivi Yazısını İlk Kez Kullanan Uygarlığın Adını Yazınız?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Çivi Yazısını İlk Kez Kullanan Uygarlığın Adını Yazınız?

Bu yazımızda çivi yazısını ilk kez kullanan uygarlığın adını yazınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yazının bulunuşu beş bin yıl önceye dayanmaktadır. Yazının icat edilmesi ticari ve sosyal faaliyetlerin gelişmesi olarak bir ihtiyaç dahilinde ortaya çıkmıştır. İlk yazılar, simgelerin karşılığı olarak yazılmıştır. Simgelerin kullanılmasıyla yazılan cümleler resimli yapılarıyla ilk yazı stillerini ortaya çıkarmıştır.

Tarihte çivi yazısını ilk kez Sümerler kullanmıştır. Çivi yazısıyla birlikte simgelerden oluşan alfabeleri kısa sürede geniş coğrafyalara yayılmıştır. Böylece bu coğrafyalarda da alfabeler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Özellikle Mısırlılar ve Fenikeliler tarafından yazı araçları ve alfabeler üzerinde çalışılmıştır. Yazı araçlarının geliştirilmesinde Mısırlılar, alfabenin geliştirilmesinde de Fenikeliler etkili olmuştur. Akadlar yazının Anadolu’ya gelmesinde etkili olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çetin dedi ki:

    Çivi yazısını ilk kez Sümerler kullanmıştır. Ama benim aklıma ne geldi biliyor musunuz hani böyle karışık kuruşuk kötü yazı yazana çivi yazısı derler ya demek ki çivi yazısı da öyle zor okunan karışık bir yazıymış.

Yorum Yaz