Web sitemize hoşgeldiniz, 15 Ocak 2021

Cıva Ülkemizde Nerelerde Bulunur?

Aşağıda cıva ülkemizde nerelerde bulunur kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin coğrafi şartları ve özellikleri gereğince yer altı ve yer üstü zenginlikleri oldukça fazladır. Ülkemizde çok değerli ve kaliteli mineraller, kayaçlar ve madenler bulunmaktadır. Ülkemizdeki en önemli element ve minerallerden biri de cıva olarak bilinmektedir.

Cıva özellikle ağır sanayi alanında kullanılmaktadır. Cıvanın kullanım alanı oldukça fazladır. Gümüş metali bir renkte olan cıva özellikle akarsu ve göl yataklarında yoğunlaşmaktadır. Buralardan çıkarılarak işlenen ve kullanıma haline getirilen cıva hem ihraç edilmekte hem de ekonomik gelir oluşturmaktadır. Cıva çok değerlidir.

Ülkemizde cıva özellikle şu bölgelerde; Sarayönü (Konya), Ödemiş (İzmir), Manisa ve Uşak çevresinde çıkarılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mine dedi ki:

  ellerinize sağlık süper olmuş yazı, ödevim için kullandım

 2. tuğba dedi ki:

  sayenizde 2 artı aldım, Cıva Ülkemizde Nerelerde Bulunur? işime yaradı ödevimde, ben Balıkesir kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

 3. ezgi dedi ki:

  merhaba arkadaşlar, Cıva Ülkemizde Nerelerde Bulunur? ödevim için kullandım, ben Kahramanmaraş birincisi ezgi hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

 4. cansu akın dedi ki:

  merhaba arkadaşlar, Cıva Ülkemizde Nerelerde Bulunur? ödevim için kullandım, ben Giresun birincisi cansu akın hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

Yorum Yaz