Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

Çipli Kimlik Kartları Ne Zaman Çıkacak Son Durum

Çipli Kimlik Kartlarının Zamanı, Çipli Kimlik Kartları Ne Zaman Çıkacak Son Durum

Çipli kimlik kartı uygulamasına pilot bölge olarak seçilen Bolu’da başlanmıştı. Ancak bu uygulamanın tüm yurda yayılması ek maliyet sebebiyle askıya alındı. Dağıtılacak çipli kimlik kartlarının 2016 yılına sarkması bekleniyor.

Çipli kimlik kartı sahibi olan vatandaşlar devlet kurumlarına gittiklerinde kendilerine ait bilgilere direkt ulaşılabiliyor. Bu vatandaşların TC kimlik kartlarında TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli iletişim sistemine sahip yonca (çip) yer alıyor. Ancak kimlik kartı ve kart okuyucusu ile kimlik kartlarına daha fazla bilgi yüklenmek istenmesi sorunlara sebep oldu. Bu yükleme için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yeni bilgiler yüklemek isteyince maliyet arttı ve bu da projenin hayata geçmesini zorlaştırdı. Bakanlık ise ayrılan bütçeyi aşmaya sıcak bakmıyor.

İşlem yapılırken şifrenin yanlış tuşlanması halinde kart bloke oluyor ve kullanım dışı kalıyor. Bu durumda vatandaşın yeni kart çıkarması gerekiyor. Yeni kimlik kartlarının ön yüzünde Türk bayrağı ve Türkiye haritası ortasında ise Ayyıldız bulunuyor.

Çipli Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. okan dedi ki:

    Kocaeliye ne zaman gelecek şimdi başvursak alabilirmiyiz o karttan ?

Yorum Yaz