Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Çinlilerin Dini İnancı Nedir?

Bu yazımızda Çinlilerin dini inancı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çin Hal Cumhuriyeti, ulusalcılar ve globalcilerden oluşan bir cumhuriyet olarak birçok dinin azınlıklar halinde yaşandığı bir ülkedir. Hint felsefi akımlarının etkisinde olarak Budizm coğrafyada en yaygın dindir.

 

Çin’de resmi din Budizm’dir. Budizm’in üç ana kolundan biri olan Mahayana Budizmi resmi olarak halkın dinidir.

Hint felsefi öğretisinin bir parçası olan Budizm, Buda’ya tapınma ve çeşitli ritüelleri yerine getirme şeklinde manevi ve ahlaki bir sistemdir. Çin coğrafyasında en çok inanılan din olan Budizm, Çin ile beraber Japonya ve Tayland’da da yaşamaktadır.

Çin’in kalabalık nüfusu inanışlarının Çin Budizmi olarak yayılmasına neden olmuştur. Mahayana Budizmi, üç ana kol Hint Budist akımından biridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Kerem dedi ki:

  “Sanane” isimli kardeşime katılıyorum, ne kadar Budizm’e inanan varsa düşünsün bir daha

 2. Anonim dedi ki:

  S.A CUMLETEN GUNUMUZ DUNYASINDA DUNYA NUFUSU GUN GECTIKCE ARTTIGI GIBI IRKCILIK ADALETSIZLIK VE ISLAMOFOBI DE ARTIYOR VE NICESI MASUM VE MAZLUM CANLAR CAN VERIYOR HRISTIYANLAR YAHUDILERI HER KOSULDA SAVUNUYOR VE DESTEKLIYOR HAKLIDA HAKSIZDA OLSALAR VE HRISTIYANLARIN COGUNUN EVINDE VEYA BAHCESINDE BUDIZM PUTLARINI HEYKELLERINI BULUNDURUYORLAR VE AYNI ZAMANDA AZ VEYA COK DA OLSA INANIYOR VE DESTEKLIYORLAR VE GUNUMUZ DUNYASINDA EN COK HAKSIZLIKLARI ADALETSIZLIKLERI CAN VE MAL VEYA TOPRAKLARINI KAYBEDENLER TURLU TURLU SIDDETLERE MARUZ KALANLAR MAALESEF MUSLUMANLARDIR SANKI DEGIL ACI GERCEGIMIZ DUNYADAKI DIGER DINLERIN COGUNLUGU SISTEMATIK VAZIYYETLERDE CENKI CIDAL EYLEMIS VE ISLAMI VE DUNYA CAPINCA MUSLUMANLARI YOK ETME ARZU VE ISTEGI ICINDELER ANCAK ISLAM DUNYASINDA BIRLIK VE DIRLIK YETERINCE KOKLU VE SAGLAM DEGIL MAALESEF ARTIK BUTUN DUNYA MUSLUMANLARI BIR ARAYA GELIP MADDI VE MANEVI TUM DEGERLERIMIZI SAVUNMA VE KURUMA VAKTI GELMISTIR GUNUMUZ MESELESI ISLAMIN COK ONEMLI BELDELERINDEN BIRISI KUDUSTUR AB VE ABD VE BAZI LATIN AMERIKA DEVLETLERI KAYITSIZ SARTSIZ HAKLIDA HAKSIZDA OLSALAR ISRAILIN ZULUMLERINI ISGAL ETTIGI MUSLUMAN TOPRAKLARINI BILINCLI VAZIYYETTE DESTEKLEMEKTEDIRLER ARTIK BUTUN DUNYA MUSLUMANLARI UYANMALI DIRILMELI VE DAHI CENKI CIDAL EYLEMEK ZORUNDADIR BIIZNILLAH ALLAH CELLE CELALUHU BUTUN DUNYA MUSLUMANLARINI BIR BIRLIK DIRLIK IRILIK IHSAN EYLERKI DUNYA CAPINCA BUTUN MADDI VE MANEVI DEGERLERIMIZI TOPRAKLARIMIZI BIIZNILLAH INSALLAH ALLAH CELLE CELALUHUNUN DA YARDIMIYLA SAVUNUR VE KORUYABILIRIZ DUNYADA UC ASAGI BES YUKARI 16 MILYON YAHUDI 1.6 MILYAR MUSLUMANA ABD VE AB DESTEGIYLE NE ZULUMLER YAPMAKTADIR VE BUTUN DUNYA MUSLUMANLARINI BIRLIGE DIRLIGE IRILIGE ACIZ VARLIGIMLA DAVET EDIYORUM ISTIRAK EDIN DURUM GERCEKTEN COK AMA COK CIDDIDIR CUMLETEN ALLAHA EMANET OLUN ARTIK DUNYAMIZIN FARKLI COGRAFYALARINDA MUSLUMAN KANININDOKULMESINE DUR DEME VAKTI GELMISTIR BUTUN DUNYA MUSLUMANLARINI SAYGI VE SEVGILERIMLE KOKLUCE SELAMLIYORUM NOT BIZI SORACAK OLURSANIZ BIZKI BUYUK ECDADLARIN KUCUK BIR FERDIYIZ CUMLESI ALEMI IRFANA ADALET GETIRMEK DERDIMIZ

 3. Davut dedi ki:

  Arkadaşlar Budizm Çin’de azınlık Çinliler in %80 i Taoizm ve konyüfyüsçülüge inanır

 4. mehtap dedi ki:

  İşte bu çok iyi oldu. çinlilerin dini nedir kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 5. Rana dedi ki:

  Anonim kardeş bu budizm nasıl bir dindir. Siz galiba çinde yaşıyorsunuz. Bizzat orada gözlemleme durumunuz olmuştur. İslam dinimizde tek yaratıcı vardır. Yani Allahu Teala’ya inanma

 6. Anonim dedi ki:

  Buduzm agirlikli ama hiristiyan ve musluman olan da var.

 7. t dedi ki:

  diğer dinlere açık değil mi

  1. gezgin dedi ki:

   tam olarak bilemiyorum ama açık olduğunu okudum

Yorum Yaz