Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Çim Hokeyi Kuralları Nelerdir

Dünyanın bir çok ülkesinde oynanan yaygın bir oyun türü olan çim hokeyi, hem kadınlardan hem de erkeklerden meydana gelen karma takımlar ile oynanmaktadır. Bu oyunun temel amacı; küçük ve sert olan topu ucu kıvrık olan bir sopa vasıtasıyla karşı takıma ait olan kaleye denk getirerek gol atmaktır. En çok gol atan takım ise oyunda galip olur ve çim hokeyi oyunu 25’er dakika olmak üzere iki devreden oluşur yani toplamda 50 dakika sürer.

82726-cim-hokeyi-maclari-29-temmuz-daAdeta bir ters bastona benzeyen çim hokeyi sopasının boyu 1 metredir. Bir ucu yuvarlak, bir ucu ise düz olan bu sopanın vuruşlarda düz tarafı kullanılmaktadır. Çim hokeyi topu de tıpkı beyzbol topuna ya da kriket topuna benzer ve beyaz olur.

91,4 metre boyunca ve 55 metre genişliğinde çimle kaplı dikdörtgen bir alanda oynanan bu oyunda; iki kalenin önünde de yarım daire biçiminde “şut alanı” vardır. Oyuncular gol atabilmek için rakip takımın şut alanına girdikten sonra yapmalıdır.

Çim hokeyi oyununun tehlikesi azdır. Çünkü bu oyunda oyuncuların birbirini engellemesi ve birbirlerine dokunmaları yasaktır. Top ancak sopa vasıtasıyla ilerletilebilir ya da durdurulabilir. Kaleci haricinde kimse topu elleyemez ya da sopa haricinde durdurup ilerletemez.

Çim Hokeyi Nasıl Oynanır Konusundaki Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hasan hüseyi sevim dedi ki:

    Ben yarmakaya orta okulundan küçük erkekler hokey kulübündeyim ve takım kqptanıyım böyle kurallar var ama bazı kurallar exsik

  2. Gamze dedi ki:

    Bende hokey oynuyorum aslinda tam olarak boyle degil fazla kurallari var bunlardan ibaret degil yani

  3. saanr dedi ki:

    ben cim hokeyine gidiyorum ama hic boyle kuırallar duymadım

Yorum Yaz