Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Cilt Kanserinin Belirtileri ve Türleri

Cilt kanserinin belirtileri ve çeşitleri hakkında bilgi kısaca, cilt kanserinin belirtileri ve çeşitleri.

Cilt kanserinin temel olarak üç türü vardır. Bunlar bazal hücreli kanserler, melanomlar ve yassı hücreli kanserlerdir.

Bazal Hücreli Kanserler: Epidermis, cildimizin en dış tabakasıdır. Bu tip kanser de burada gelişir. %80’lik bir oranla cilt kanserlerinin çoğu bu sınıfa girmektedir. Yayılımı pek olmamakla birlikte büyümesi yavaştır. Bu kanser türünün yarısı kadar bir oranında tedavi sonrasında cilt kanseri 5 yıl içerisinde kendini tekrar gösterebilmektedir.

Melanomlar: Bu nadir görünen bir tür olup diğer cilt kanserlerinin aksine çabucak yayılırlar. Fazla miktarda güneş ışığında kalındığında aktinik keratozis isimli bir hastalıkla beraber melanom ortaya çıkabilir. Bunlar vücutta küçük lezyonlar şeklinde oluşur. Pembemsi kırmızı bir renkleri vardır ve pürüzlüdürler. Bulgu vermeleri sık rastlanılan bir durum değildir fakat kansere dönüşmeleri de yaygın değildir. Cilt lezyonlarının neredeyse tümü cilt kanserine yol açabilir. Bunlardan bazıları önlem amaçlı ciltten çıkarılabilir. Doktor kontrolü burada önem taşımaktadır. Fakat her cilt tümörünün kötü huylu olmadığı da unutulmamalıdır. İyi huylu olanlar nadir olarak kansere dönüşüm  yaparlar. benlerin çoğu, seboreik keratoz, hemanjiyoma, lipom ve siğiller bu tümörlere örnek olarak verilebilir.

Yassı Hücreli Kanserler: Epidemis cildimizin yassı hücreler içeren bölümüdür. Cilt kanserlerinin %20’lik dilimi buradaki hücrelerden kaynaklanan yassı hücreli kanserdir. Cildimizin hemen altında yağ dokusu bulunur. Bu tip kanser burada yayılma eğilimi gösterir. Melanom dışı kanserler olup çok sık rastlanmayacak biçimde lenf nodları ile vücudun diğer uzak bölgelerine yayılma eğilimi gösterebilirler.

Cilt Kanserinin Belirtileri ve Türleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz