Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Cicili Bicili Çocuk Odaları Çocukların Ruh Sağlığını Olumsuz Etkiliyor - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Cicili Bicili Çocuk Odaları Çocukların Ruh Sağlığını Olumsuz Etkiliyor

Anne ve babalar henüz çocukları doğmadan önce onlar için özenli ve rengârenk odalar hazırlarlar. Özellikle doğacak olan ilk bebekse anne, baba, hatta yakın akrabalar çocuk için ne yapacağını bilemez onun için en güzel eşyaları, en güzel odaları hazırlamaya çalışırlar. Ancak bu doğru bir davranış mıdır çocuk için bu aşırı renkli çocuk odaları ne kadar gereklidir.

Yapılan araştırmalar rengârenk süslenen, oyuncaklarla doldurulan, parmaklıklarla çevrilmiş beşiklerden oluşan çocuk odalarının çocukların gelişimi açısından uygun olmadığını gösteriyor. Uzmanlara göre çocuk ilk iki yılında ayrı bir odaya ihtiyaç duymuyor çünkü bu dönemde çocuğun temel ihtiyaçlarından bir tanesi annesine yakın olmak oluyor. Annesin her zaman yanında hisseden, uyandığında annesini yanında bulan çocukta güven duygusu daha çabuk gelişiyor ve bu duygu çocuğun tüm gelişimini etkiliyor.

Özellikle kızlarda pembe, erkeklerde mavi olarak tercih edilen çocuk odası rengi de yapılan araştırmalar sonucunda yanlış bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Yine uzmanlar çocuk odası renk seçiminde tercih edilmesi gereken rengin açık sar olması gerektiğini söylüyor. Çünkü açık sarı çocuğun ruhunu dinlendirirken aynı zamanda çocuğun zihinsel gelişimine de katkı sağlıyor.

Ayrıca odalara yerleştirilen çıkartmalar, renkli oyuncaklar da çocukta dikkat dağınıklığının başlamasına sebep oluyor. Bunun için çocuk odalarının oldukça sade ve loş ışık alan bir oda olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

d-yaz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781