Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ceyhun Atuf Kansu Kimdir, Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Ceyhun Atuf Kansu Kimdir, Kısaca

Bu sayfamızda Ceyhun Atuf Kansu hakkında bilgi vererek Ceyhun Atuf Kansu kimdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

1919 senesinde İstanbul’da doğan Ceyhun Atuf Kansu, 1978 senesinde Ankara’da vefat etmiştir. Babası eğitim ve politika alanındaki başarılı isimlerden olan Nafi Atuf Kansu’dur. Annesini küçük yaşlarda kaybede Kansu, hayatına babası ile birlikte Ankara’da devam etmiştir.

Gazi Lisesinde orta öğrenimini gören Kansu bundan sonra İstanbul üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Çeşitli yerlerde hekimlik görevini yerine getirdi.

Ceyhun Atıf Kansu’nun şiir ile tanışması lise yıllarında başlarken, bu şiirler okul dergisinde yayınlandı. Ardından İnkılapçı Gençlik, Ülkü, Yücel, Millet, İstanbul gibi dergilerde de şiirleri basıldı. Döneminin en sevilen ve beğenilen şairleri arasında yer aldı. Şiirlerinin temel konusunu ise toplumsal sorunlar oluşturdu. Halk söyleyişinden ve dilinden faydalanan Kansu’nun şiirleri halkın hislerini coşkulu bir şekilde dile getirdi. “Çocuk” dergisinde masalları yayınlanan Kansu hikaye türünde de başarılı eserler verdi. Bir Çocuk Bahçesinde (1941, Bağbozumu Sofrası (1944), Çocuklar Gemisi (1946) ,Yanık Hava (1951) eserlerinden bazılarıdır.

Ceyhun Atuf Kansu Hayatı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Zeynep dedi ki:

    Çok teşekkür ederim kimse sizin adar kısa yazmıyor tam 16 site gezdim ve hepsinde destan gibi yazmışlar.Bende onları yazamayacağıma göre..Seviliyorsunuz ☺☻☺

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781