Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Çevremizdeki Her Sesi Duyabilir Miyiz

Çevremizdeki ses kaynakları hakkında bilgi kısaca, Çevremizdeki her sesi duyabilir miyiz

Çevremizdeki her sesi duymamız mümkün değildir. İnsan kulağı belirli aralıktaki sesleri duyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Başka canlılarda duyulabilir ses aralığı değişkenlik gösterebilir. Örneğin balinalar bizim duyamadığımız düşüklükte bir frekansta ses çıkararak birbirleri ile haberleşirler.

İnsan yaratılışı itibarıyla mükemmel bir varlıktır. Tüm organlarımız birbiri ile uyum içinde çalışır. İnsan çok hassas kulaklara sahip olsaydı kalp atışlarından, bir böceğin adımlarından bile rahatsız olacak şekilde etkilenirdi. Hatta geceleri uyuması çok zorlaşırdı.

İnsan kulağı 20-20000 Hz aralığındaki sesleri algılayabilmektedir. İnsan kulağının kişiden kişiye değişebilecek yapısına göre de bu aralık çok az miktarlarda da olsa değişebilmektedir. Çok sayıda sesin birbirine karıştığı ortamlarda sesi algılayamayabiliriz ya da çok düşük sesleri ayırt edemeyebiliriz.

ses_hoparlor_57575427

Çevremizdeki Her Sesi Duyabilir Miyiz Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. aybuke dedi ki:

  peki bunlar hangileri balinayi biliyoruz baska neler var

 2. süleyman dedi ki:

  Nasıl duyulmaz kardeşim saçmalama ben her sesi duyuyorum senin yüzünden tüm sulaleye rezil oldum tüh allah belanı vermesin amin subaaneke allah ume

  1. aybuke dedi ki:

   sacmalama suleyman misin nesin oldu olacak karincanin ayak sesini duy abartma

Yorum Yaz