Çevremizde tarıma dayalı hangi sanayi kuruluşları bulunmaktadır

Çevremizde tarıma dayalı hangi meslekler vardır hakkında kısa yazı. Çevremizde tarıma dayalı hangi sanayi kuruluşları bulunmaktadır.

Bulunduğumuz yerlerde tarım ile alakalı hangi kuruluşlar vardır ve bu kuruluş ne üretmektedir. Önce Bursa şehrini ele alalım. Bu kentte tarımsal üretim çok fazladır.Bursa Ovası üzerinde yetişenler tüketim ürünlerinde veya gıda sektöründe kullanılıyor.

Tarımsal ürünler öncelikle donmuş gıdada, konserve ve püre gibi aşamalarda çok sık kullanılır. Tarımın yoğun olduğu Bursa gibi kentlerimizde tarım ile ilgili endüstri alanları yoğundur. Mesela Bursa’da 4-5 adet konserve fabrikası ve taze meyvelerin saklandığı soğuk hava depoları vardır.

Bursa’da sık sık yetiştirilen şeftali, armut, elma gibi meyveler komposto üretimi için çevredeki fabrikalara yollanır. Bu kuruluşlarda önce soyulup yıkanan ürünler dilim dilim yapılarak konserve haline getirilip halka satılmak üzere dağıtıma gider.

Bursa Ovası üzerinde sebzecilik de meyvecilik gibi yoğun olarak yapılmaktadır. Mesela bu bölgede yer alan mevsim gıda, sebzeleri satın alıp dondurarak paketler ve satışa sunar. Veya başka bir örnek de Narlıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin soğuk hava depolarında taze meyve ve sebze ürünleri sağlıkla depolanmaktadır.

Tarımın yoğun olarak yapıldığı ve ürünlerin çok olduğu yerlerde daima sanayi kuruluşları da yer alır.

Çevremizde tarıma dayalı hangi sanayi kuruluşları bulunmaktadır hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

10 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.