Çevre Yasası Hazırlarken Basında Yer Alan Çevreye Zarar Verenlere Yaptırım Uygulanmasına İlişkin Haberlerin Etkisi Var Mıdır?

Bu yazımızda çevre yasası hazırlarken basında yer alan çevreye zarar verenlere yaptırım uygulanmasına ilişkin haberlerin etkisi var mıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Herhangi bir konuda herhangi bir şeyin devlet tarafından dikkate alınması için toplumda bir kamuoyu oluşması gerekmektedir. Toplumda oluşan kanaatin de medya organları kanalıyla tarafsız bir şekilde haberleştirilmesi gerekir.

İnternet medyasının yaygınlaştığı günümüzde tarafsızlık da değer kazanmıştır. Ayrıca daha kısa sürede daha etkili sonuçlar da alınmaktadır. Toplum vicdanını rahatsız eden olaylarda toplumsal kanaat daha çabuk oluşmakta ve daha hızlı sonuç alınmaktadır.

Toplumsal vicdanı rahatsız eden sorunlardan biri de çevre sorunlarıdır. Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin azaltılması küresel bir sorun olarak bütün toplumları rahatsız etmektedir.

Bu nedenle çevre yasalarının oluşmasında çevreye zarar verenlere yaptırım uygulanmasına ilişkin haberler toplumda oluşan kanaate göre daha fazla caydırıcı olmaktadır.

Çünkü caydırıcı olan cezaların haber aracılığıyla gerçekleştiğini görmek toplumsal vicdanı hem rahatlatır hem de bu yönde harekete geçirir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.