Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar

Çevre sorunlarının neden olduğu hastalıklar konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Her sene dünya üzerinde milyonlarca insan çevre sorunları nedeniyle çeşitli hastalıklara yakalanıp yaşamını yitirmektedir. Bu nedenle çevre sorunlarına bulunan çözümler insanların hayatlarını kurtarmada da büyük yardım sağlayacaktır. Çevre sorunlarının büyük bir kısmı az gelişmiş ülkelerde görülürken bu nedenle bu ülkelerde de ölüm oranları daha fazladır. Çevrede görülen sorunlar sadece o ülkedeki ya da o bölgedeki insanları değil aynı zamanda hayvanların ve bitkilerin de sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Canlıların sağlığına büyük etki eden çevre sorunlarından bir tanesi hava kirliliğidir. Hava kirliliği canlı yaşamına büyük zararlar verir. Canlılar hava ile solunum yaparlar bu nedenle de hava kirliliği canlıların yaşamını doğrudan etkilemektedir. Hava kirliliği sonucunda insanlarda kronik bronşit, nefes alma sorunu, nefes darlığı gibi hastalıklar boy göstermeye başlar. Astım hastalığının temelinde de hava kirliliği yatmaktadır.

Canlıların sağlığına etki eden diğer büyük çevre sorunu ise su kirliliğidir. Su kirliliği beraberinde tifo, ishal, sanlık, amipli, dizanteri, paratifo, basilli dizanteri, çocuk felci, mantar, uyuz, tularemi, tifüs, mafsal humması, sıtma, beyin iltihabı gibi hastalıkları getirir ve bu hastalıklarda canlıların yaşamını büyük ölçüde tehdit eder.

Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.