Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Çevre Kirliliği Kısa Yazı

Çevre Kirliliği Kısa Yazı hakkında bilgi kısaca.

Tüm canlılar çevre denilen dış ortamda doğal hayatlarını sürdürmektedir. Yani ekosistem tanımına dahildir. Çevrenin biyolojik unsurları dendiğinde hayvan, bitki, insan ve mikroorganizmalar anlaşılmaktadır. Öte yandan hava, su ve toprak ise bu çevrenin fiziksel unsurlarıdır.

Anlaşılacağı gibi çevre içerisindeki fiziksel ve biyolojik unsurlar birbirlerine sıkı sıkıya bağlıdır çünkü birlikte çevreyi ve ekosistemi oluşturmaktadırlar. Çevre kirliliği, fiziksel çevrenin çevreye zarar verici maddelerle kaplanması ve niteliğinin bozulması anlamına gelmektedir. Çevre kirliliği biyolojik unsurların yaşamını tehdit etmektedir çünkü ekosistemi bozmaktadır.

Teknoloji insanoğluna pek çok fayda ve kolaylık sağlamaktadır. Fakat bir yandan da çevre kirliliğini getirmiştir. Kırsal veya kentsel alan fark etmeksizin çevre kirliliği her alanı etkilemektedir. Teknoloji tüm alanlara yayılmaktadır ve kirliliği de peşinden sürüklemektedir. Doğal kaynaklar olan hava, su ve toprak kirlendikçe insan, bitki, hayvan ve mikroorganizmalar zarar görmektedir.

Çevre kirliliği türlü kaynaklardan çıkan katı, sıvı veya gaz halindeki kirletici maddelerden ötürü oluşmaktadır. Endüstrileşme teknolojiye paralel olarak ilerlemektedir. Bir yandan insan ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da çevreyi kirletip bu insanlara zarar vermektedir. Nüfus artışı da endüstrileşmeyi tetiklemektedir ve kirlilik ile yaşamın mahvoluşu birlikte hızlıca artmaktadır.

cevre-kirliligi-14

Çevre Kirliliği İle İlgili  Yazı Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz