Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Çevre Dostu Enerji Kaynakları Nelerdir?

Bu yazımızda çevre dostu enerji kaynakları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Enerji kaynakları doğal olarak elde edilmektedir. Doğal enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları ve fosil enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

Fosil yakıtlar, petrol, kömür, doğalgaz gibi Karbon içerikli yakıtlardır. Bu yakıtların yanmasıyla birlikte çevre ciddi ölçüde kirlenir. Karbonmonoksit miktarı artar ve sağlık sorunları da beraberinde yaşanır.

Yenilebilir enerji kaynakları bir kuvvetin farklı bir enerjiye dönüşmesi ve tekrar kullanılmasıyla birlikte çevreye zarar vermeyen enerji kaynaklarıdır.

Yenilenebilir enerji kaynakları şu şekildedir:

*Güneş Enerjisi

*Rüzgar Enerjisi

*Jeotermal Enerji

*Elektrik Enerjisi

*Biyokütle Enerjisi

*Dalga Enerjisi

*Hidrolik Enerji

*Hidrojen Enerjisi

Bu enerji kaynakları doğadaki kuvvetleri kullanarak enerji üretimi sağlar. Hava, su, toprak, ateş gibi kaynaklar enerji kaynağı olarak kullanırken, çevreye zarar vermez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. şeyma dedi ki:

    emeği geçenlere teşekkürler, çevre dostu enerji kaynakları hangileridir, kısa yazılmış, çok beğendim, araştırma ödevime yardımcı oldu.

  2. sümeyra dedi ki:

    Bu yazıda çevreye zarar vermeyen enerji kaynakları çok güzel vurgulanmış.Her birey çevreye duyarlı olmalıdır. Bu yazıda adeta bireylerin çevre bilincini arttırmaya yönelik olmuş.

Yorum Yaz