Cesaret İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda cesaret ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanın karakterini ortaya koyan his ve fikirler, zamanla olgunlaşarak ortaya çıkar ve insanın zihin ve ruh dünyasında yer edinir. Duygu ve düşünceler zamanla davranış olgunluklarına dönüşür. Davranış olgunlukları kişinin karakterini ortaya koyar.

Cesaret de insanın hayatında başından sonuna kadar bütünüyle sahip olduğu duygulardan biri olabilir. Cesaret duygusu, insanın yaşadığı coğrafya, aile gelenekleri ile de ilgili olarak genetik ve çevresel kalıtımla da şekillenebilir.

Köyde yaşayan bir insan, ağaca tırmanır, kurbağa basar, derede yüzer, hayvan ve bitkilerin içinde gezmeye alışır, böylece bu davranışları, ruh dünyasına da aksedilir. Bu bakımdan cesaret sahibi olur. Şehirde yaşayan insanlar, sakındırılarak hayatlarına devam ederler, bu da ruh dünyalarına etki eder.

Cesaret, en kalbi olan hislerden biridir. Bu bakımdan genetik ve çevresel kalıtımla birlikte, insanın yürekliliği olarak da yorumlanır. Yürekli insan, her konuda hakkını, haddini, hukukunu, hududunu bilen insandır.

Fakat cesaretin fazlası zarardır. Çünkü temkinli olmak, ihtiyatla davranmak ve yerli, zamanlı konuşmak, davranmak gerekir. Böylece istenen sonuca ulaşmak daha kolay olur.

Yürekli olmak en çok insanın haksızlıklar karşısında ihtiyaç duyduğu bir duygudur. Haksızlıkla mücadele etmek, zulme karşı gelmek, adaletsizliğe boyun eğmemek insanın cesareti ile doğrunda ilişkilidir. Bu bakımdan cesaret yapıcı ve yaşatıcı bir histir.

İnsanın fikrinin de bu yönde olması, inançları, idealleri, hayalleri bakımından cesaret hissinin perçinlenmesine yaramaktadır.

Cesaret İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.