Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Çernobil Faciası Nedir

Çernobil faciası, 20. yüzyılda yapılan bir deney esnasında oluşan ilk büyük nükleer bir kazadır. Ukrayna’nın Kiev iline bağlı olan Çernobil kentinde 26 Nisan 1986 gününde günün erken saatlerinde meydana gelmiştir. Bu facia sonucunda büyük oranda fisyon ürünleri atmosfere salınmıştır ve 30 Nisan 1986 gününde tüm dünya bu faciayı öğrenmiştir.

cernobil-faciasi,I3vT7JCAk0yzPPWZUOWuegÇernobil faciasına neden olan bu nükleer kaza, o dönemde SSCB’nin bir parçası olan Ukrayna’nın Kiev ilinin kuzeyinde bulunan Çernobil Santral’inde meydana gelen her biri 1.000 Megawatt olan dörr reaktörün hatalı bir şekilde tasarlanması ve bu reaktörlerden birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılması sonucunda meydana gelmiştir.

Çernobil kazası sonucunda özellikle Çernobil personeli oldukça fazla etkilenmiştir. Personel büyük dozda maddelere maruz kaldığından dolayı bir çok ölüme neden de vermiştir. Ayrıca Çernobil faciasının yaşandığı ve bu kazadan etkilenen ülkelerde de tarım alanları çoraklaşmış ve toprak verimsiz hale gelmiştir.

Bunlarla birlikte kaza sonucunda çöken radyoaktif iyodinden kaynaklanan çocukluk tiroid kanseri kendisini fazlasıyla gösteren bir sağlık sorunu olmuştur.

Çernobil Faciası Nedir Kısaca Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ismime gerek yok dedi ki:

  işime çok yaradı

 2. İsmime gerek yok dedi ki:

  Çok güzel bir site

 3. EMİRHAN dedi ki:

  Yardımcı oldunuz teşekkür ederim

 4. EMİRHAN dedi ki:

  Sağalun çak yardımcı oldunuz vallaha!!!

Yorum Yaz