Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Cephe Yağışları Nedir Nerelerde Görülür?

Bu yazımızda cephe yağışları nedir nerelerde görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yağışlar, gökyüzünde havadaki su buharının değişik ısı, sıcaklık ve basınç alanlarına girerek değişik şekillerde özellikler göstermesiyle oluşur.

Yamaç, yağışları, yükselim yağışları ve cephe yağışları yağışların oluşma şekilleridir. Yamaç yağışları, bir engelle karşılaşan buhar kütlelerinin yükselerek yağış bırakmasıdır. Yükselim yağışları, sıcak havalarda belli yükseklikte nemin yoğunlaşmasıyla oluşur.

Cephe yağışları, sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşmasıyla oluşan yağışlardır. Yeryüzünde hemen her yağış bu şekilde oluşur. Kış mevsimlerinde gerçekleşen yağışlar bu şekilde oluşur. Dünya genelinde 600 enlemleri civarında meydana gelir.

Cephe yağışları ülkemizde kışın yağan yağışlardır. Ülkemizde üç iklim tipi görülür. Akdeniz İklimi, Karadeniz İklimi ve Karasal İklim tiplerinde kış mevsimlerinde ülke genelinde yağış görülür. Bu yağışlar, sıcak ve soğuk hava kütlelerinin karşılaşmasıyla oluşan cephe yağışlarıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. derya dedi ki:

  teşekkür ederim, tam istediğim gibi, cephe yağışları hakkında bilgi kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  1. Anonim dedi ki:

   Cephe Yağışları ödevimi sizin sayenizde yaptım teşekkürler

 2. Takyettin dedi ki:

  Sonuçları nelerdir.

Yorum Yaz