Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Cep Telefonu Ne Zaman Bulundu Kim İcat Etti?

Aşağıda cep telefonu ne zaman bulundu kim icat etti kısaca olarak ele alacağız.

Telefon farklı iki nokta arasındaki iletişimin kablolar ya da kablosuz bir şekilde uydular sayesinde haberleşme amacıyla birbiriyle iletişime geçmesi için kullanılmaktadır. Telefonun icadı sabit olarak 19. yüzyılı bulmaktadır. Cep telefonu icadı ise yeni denebilecek bir süre önce icat edilmiştir. Cep telefonu günümüzde farklı amaç ve şekillerde farklı alanlarda kullanılmaya başlansa da ilk olarak haberleşme amacıyla icat edilmiştir.

Cep telefonu 1973 yılında Martin Cooper tarafından icat edilmiştir. Cep telefonu sayesinde uzaya gönderilen uydu sistemleri aracılığıyla kablosuz bir iletişimin gerçekleştirilmesi ve telefonun şahsileştirilmesi mümkün olmuştur.

Telsizi olan telefonlar, ekranı geniş ve tuş takımı olan telefonlar, internete bağlanan telefonlar, kablosuz aktarım özelliği olan telefonlar, dokunmatik telefonlar ve son olarak da akıllı telefonlar insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle internetin keşfinin ardından telefon kullanım alanları oldukça yaygınlaşmıştır.

Günümüzdeki akıllı cep telefonları bilgisayar olarak da kullanılmaktadır. Bu da insanların bütün teknolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir katkı oluşturmaktadır. Cep telefonunun kırk beş yıllık serüveninde çağ atlaması ve atlatması insanların hayatını oldukça kolaylaştırmıştır. Herkes zaman ve mekan kavramlarının daralmasıyla istediğine ulaşmakta ve hızlı bir şekilde ihtiyacını karşılamaktadır. Cep telefonu çok önemli bir icat olarak tarihe geçmiştir.

Cep Telefonu Ne Zaman Bulundu Kim İcat Etti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz