Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Cengiz Han Kimdir

Cengiz Han hayatı hakkında bilgi, Cengiz Han kimdir kısaca önemli bilgiler aktaracağız.

Cengiz Han

Moğol Börçigin ailesinden gelen ve tüm Moğol kabilelerini tek bayrak altında toplamayı başarmış olan, siyasetçi ve başarılı komutandır.
1167 yılında doğan Cengiz Han, Moğol devletinin kurucusudur. Asıl adı Temuçindir. Kabilesi başka bir kabilenin boyunduruğu altına girmek isteyince Temuçinin annesi kabiledeki bazı kişileri caydırmayı başardı. Küçük yaşta babasını kaybeden Temuçin bu zor olaylar karşısında liderlik vasfını ortaya çıkarmayı başardı.
Tatarların atalarına kötülük ettiğini düşünen Cengiz, Han olmasının ardından Çinliler ve Tatarlar arasındaki bir savaşta Tatarlara karşı yer aldı ve Tatarlar bu savaşta ezildi. 1202 yılında Tatarlarla savaşıp onları yenmeyi başardı.

1206 yılında Moğolistanın tek gücü haline gelen Cengiz han bir kurultay düzenledi ve bu kurultay sonucunda tüm Moğol kavimleri kendisine olan bağlılıklarını bildirdi.
Çinden batıya giden ticaret yollarını elinde tutan Tangutlarla savaşan Cengiz Han 1209 yılında onları boyunduruk altına almayı başardı. Cengiz han orta asyada çok büyük bir güç halini alırken Asyanın güçlü devleti Harzemşahlarlarla ticaretin gelişmesine katkı sağlayan adımlar attı.

cengiz hanCengiz Han 1218 senesinde bazı elçileri hariç tamamen Müslüman olan tacirlerin yönetimindeki 450 kişilik bir kervan hazırlattı. Cengiz’in Moğollar’ı tek bir çatı altında toparlaması sonucunda, eski Göktürk topraklarında yaşayan Türk Boylarının batıya göç etmeye başlamıştır. Asya’da süren dini çekişmelerde, Cengiz’in Şaman olmasına rağmen, siyasi olarak İslamiyet’e yakınlaşmasıyla İslamiyet’e destek vermişlerdir.

Cengiz’ ile Asya’da ekonomik yaşam da değişmeye başlamıştır. Uluslararası ticaretin stili değişmiş, sınırlar ve gümrükler tamamen kaldırılmıştır. Asya’da tek bir devletin hakim olması sonucu, Asya’nın batısı ile doğusu arasında ticaret başlamıştır.

Cengiz Han en son Çin seferinde Kansu yakınlarında atından düşerek 1227 senesinde yaşamını kaybetmiştir. Hentiy’de kutsal Burhan Haldun dağına yakın ancak tam olarak yeri bilinmeyen bir mekana gömüldü. Mezarının şimdiye kadar bulunamamasının nedeni, yeri belli olmasın diye aynı yerdeki nehir yatağı değiştirilmesi ve sonra da merasime katılan herkesin katledilmesidir.

Doğuda ve batıda halen mistik bir kişilik ve askeri olarak dahi kabul edilen Cengiz Han hakkında bir çok film çekilmiştir.

Cengiz Han Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz