Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır

İslamda Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır

Dinimizde namaz tek başına da kılınabilir cemaatle de kılınabilir. İkisinden birini tercih etmek inananlara kalmıştır. Lakin İslam dini, mümkünse namaz kılan kişinin her zaman cemaatle kılmasını tembihler.

Bunun yanı sıra bazı namazlar özellikle cemaatle kılınmalıdır. Cuma namazları, bayram namazları ve cenaze namazları tek başına kılınamaz. Vakit namazları tek kılınabilir.

Cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan farklılıkları vardır. Mesela cemaatle namaz kılanlar, namazın farzında imama göre namaz kılarlar. Ortak bir şekilde imamın hareketlerine uyarlar. Ayrıca cemaatle namaz kılarken namaz başında niyet ettiğimizde mutlaka sona “uydum hazır olan imama” cümlesini de ekleriz. Sabah ve akşam namazlarının farzlarında içimizden subhaneke ve euzu besmele okuduktan sonra geri kalan Fatiha ve okunması gereken diğer sureyi imam sesli okur. Aynı anda ruku ve secde yapılır. Diğer vakit namazlarındaysa sadece imamın hareketleri takip edilir. Sureleri kendimiz okuruz. Vakit namazlarında sadece farzlar cemaatle kılınır. Diğer namazlar tek kılınır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz