Cemaatle Namaz Kılmanın Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde

Bu yazımızda cemaatle namaz kılmanın faydaları nelerdir maddeler halinde kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam dininde namaz, Allah’ın emri olarak farz kılınan en önemli ibadetlerden biridir. İslam’ın beş şartından biri olarak emredilen namaz olmadan İslam’dan bahsetmek ve Müslümanlıktan dem vurmak mümkün değildir. Namaz kılmayan bir kişi namazı tembelliğinin haricindeki bir sebeple terk ediyorsa kafir olur. Tembelliğinden namaz kılmayıp, en kısa zamanda kılmak isteyenler ise sadece günahkar olurlar.

Namaz cemaatle kılınması gereken ama yalnız kılınmasına da ruhsa yani izin verilen bir ibadettir. Cemaatle kılınması farz olan namazlar da vardır. Cuma namazı, cenaze namazları farz olan namazlardır. Cuma namazı tek başına kılınan bir namaz değildir. Cenaze namazı da birkaç Müslümanın kılmasıyla diğer Müslümanların sütünden düşen bir namazdır. Tek başına kılınmayan ve kılınması vacip olan bir başka namaz da bayram namazıdır. Yılda iki sefer kılınmaktadır.

Cemaatle namaz kılmanın dini olarak yirmi yedi kat fazla sevabı bulunmaktadır. Bu da namazın hatasız bir şekilde kabul olunması bakımından önemlidir. Namazın cemaatle kılınması kabul görmesini daha da arttırır. Cemaatle namaz sosyal açıdan insanların birlik ve beraberlik içinde olmasını ve huzur ve barış ortamının tesis edilmesini sağlar. Yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma değerlerinin yaşanmasını sağlar. Birlik ve beraberlik İslam’da en önemli değerlerdir.

Cemaatle Namaz Kılmanın Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.