Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Çekme nedir (Fizik)

Çekme nedir tanımı fizik kısaca

Çekme, metal malzemenin sıcak ya da soğuk halde kalıplarda işlenerek biçimlen­dirilmesi. Derin çekme işlemiyle, düz metal levhalara kova biçimi verilir. Buna karşılık duvar yüksekliği, çapının yarısını geçmeyen kap türlerinin üretildiği çekme işlemine genişleme denir.

Tel çekme işlemi düzgün kesitli metal çubuk elde etmekte yararlanılan en eski işlemlerden biridir. Bu yöntemle, çok çeşitli biçimlerde (yuvarlak, dört köşe, altıgen hemen hepsinde, iç içe geçmiş iki sürgü bulunur. Sürgülerden biri baskı plakasını denetler ve işlenecek levhayı, asıl darbeyi vuran öteki sürgüye doğru iterek malzeme­nin sabit kalmasını sağlar. Baskı plakasını destekleyen sürgünün hareketi, krank ko­luyla ilişkili bir kam mekanizmasıyla düzen­lenir. Hidrolik presler de, çalışma hızları ayarlanabildiğinden ve düzenli basınç sağla­dıklarından, çekme işlemi için uygun tezgâh türleridir.

Dikişsiz haddelerde işlenemeyen malzeme­lere ise sıcak çekme işlemi uygulanır. Önce dövme sıcaklığına kadar ısıtılan kütükler, düşey zımbalarla dövülerek kova biçimine getirilir. Daha sonra malzeme yine tavlanır ve giderek küçülen çaplardaki bir dizi kalıbın bulunduğu çekme tezgâhına kızgın halde yerleştirilir. Hidrolik olarak çalışan zımba, silindir biçimindeki malzemeyi ka­lıpların içine iter. İnce et kalınlığında uzun silindirler ya da borular elde etmek için, ısıtma ve çekme işlemleri birkaç tez tekrar­lanabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz