Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Çaykara Nereye Bağlı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Çaykara Nereye Bağlı

Çaykara Nereye Bağlı, Çaykara Nerenin İlçesi nerede

Çaykara, Karadeniz Bölgesi’nin doğu ke­siminde, Trabzon iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. Yüzölçümü 637 km2 (1989) olan Çaykara ilçesi kuzeyde Dernekpazarı, doğuda Hayrat ilçeleri, güneydoğuda Rize, güneyde Bayburt, güneybatıda Gümüşhane illeri, batıda da Köprübaşı ilçesiyle çevri­lidir.

Çaykara, Trabzon ilinin denizden uzak iç kesiminde, tümüyle dağlık bir alanda yer alır. İlçenin büyük bölümünü kaplayan Doğu Karadeniz Sıradağları, doğu-batı doğrultusunda kıyıya koşut bir biçimde uzanır ve güneye doğru yükselir. Güney kesimini Soğanlı ve Haldizen dağları engebelendirir. Haldizen Dağı, Karakaya Tepe­sinde 3.193 m’ye erişir. İlçeyi kaplayan dağların eteklerinde yüksek yaylalar vardır. Yaz aylarında sayfiye olarak kullanılan bu yaylalar canlı bir hayvancılık etkinliğine sahne olur. İlçe alanını derin bir biçimde parçalayan Solaklı Çayı Çaykara’nın en önemli akarsuyudur. Uzungöl bucağına adı­nı veren Uzungöl yamaçlardan kopan kütle­lerin vadiyi kapatmasıyla oluşmuş bir heye­lan gölüdür. Derinliği 15-20 m olan gölde sazan ve alabalık yaşar.

İlçede temel geçim kaynağı hayvancılıktır. En çok sığır beslenir. Hayvanlar yaz ayla­rında yaylalara çıkartılır. Sütçülük ve man­dıracılık önemlidir. Koyun da yetiştirilir. Ekime elverişli düzlüklerin azlığı nedeniyle bitkisel üretim sınırlı düzeydedir. En yaygın yetiştirilen ürün mısırdır. Karadeniz Bölgesi’nin bütün doğu bölümünde olduğu gibi Çaykara’da da ekmek üretiminde mısır, buğdayın yerini tutar. Fasulye, patates, fındık ve elma ilçede yetiştirilen öteki ürün­lerdir. Akarsu boylarında bahçecilik yapılır.

İlçe orman varlığı bakımından çok zengin­dir. Kayın, gürgen, köknar, sarı çam ve ladin ormanları 2.000 m’ye kadar çıkar. Ormancılık ilçede ek bir geçim kaynağı niteliğindedir.

Çaykara yöresi İÖ 550’den sonra Perslerin denetimine geçti. Pontus Krallığı dönemin­de Roma ve. Pontus arasındaki savaşlara sahne oldu. İÖ 66’dan sonra Roma ege­menliği altına girdi. Roma’nın ikiye bölün­mesiyle (İS 395) Bizans sınırları içinde kaldı. 1204’te kurulan Trabzon İmparator­luğunun egemenliğini tanıyan Çaykara yö­resi, 1461’de II. Mehmed (Fatih) tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Cumhuriyet döneminde önceleri Of’a bağlı bir bucak olan Çaykara, 1948’de ilçe yapıldı.

Çaykara kasabası, kasabadan çok bir köy görünümü taşıyan küçük bir yerleşimdir. Bayburt’u Of yakınında Karadeniz kıyı yoluna bağlayan yol Çaykara’dan geçer. Bu yol Doğu Karadeniz Sıradağlarının kıyı dağlarım 2.330 m yüksekteki Soğanlı Geçi­dinde aşar. Kasabanın il merkezi Trab­zon’a uzaklığı 75 km’dir.

Çaykara Belediyesi 1948’de kurulmuştur.  Çaykara nerede hakkında bilgiler aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nereye bağlı dedi ki:

    çaykara harika bir ilçedir. gezmenizi tavsiye ederim.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781