Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

Carlos Juan Finlay

Carlos Juan Finlay hayatı, arama motorunda karşımıza çıkan Carlos Juan kimdir hayatı hakkında bilgiler. Carlos Juan Finlay sürprizi. Carlos Juan Finlay, niçin bugün sayfamızı süsledi.

Carlos Juan Finlay günümüzde pek pek çok kişinin bilmediği sarıhumma virüsünü testler sonucu ortaya çıkaran fakat teorisi ancak 20 sene sonra kabul gören Küba asıllı bilim adamıdır.

Carlos Juan Finlay Hayatı

 

 

 

 

 

 

3 Aralık 1833 tarihinde doğmuş, 20 Ağustos 1915 tarihinde yaşamını yitiren Kübalı mucize doktor Carlos Juan Finlay sarı hummanın sivrisineklerden insanlara geçtiğini ortaya koyan ilk kişidir. Bu buluşuna ilişkin deneylerin sonuçlarını 1886 yılında yayınlamış olsa da bulguları 20 yıl süresince dikkate alınmamıştır.

Philedelphia Jefferson Medical College’dan 1855 yılında mezun olan Carlos Juan Finlay Küba’ya geri dönmüş ve burada Matanzas ve Havana’da doktorluk yapmıştır.

1865 senesinde Havana’daki Bilim Akademisi’ne teslim ettiği tezde Dr. Finlay sarıhummanın sivrisinekler tarafından insanlara bulaştırılabileceğini, hasta birini ısırmış bir sivrisineğin sağlıklı birini ısırması yoluyla hastalığı yaybileceğini belirtmiştir.

1879′da Küba hükümeti tarafından Kuzey Amerika’da sarıhummayı incelemiştir.

Dr. Finlay’in 19 yıl kabul görmeyen teorisi bugün çok önemli bir hastalığın tedavisine ışık tutmuştur.

Carlos Juan Finlay, Carlos Juan Finlay Kimdir, Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz