Captain İle İlgili Cümleler İngilizce Cümle İçinde Kullanımı

Captain İle İlgili Cümleler İngilizce Cümle İçinde Kullanımı

Captain Nedir?


Captain kelimesi Türkçe dilinde “kaptan” anlamına gelir. Kaptan, genellikle bir geminin veya gemiye benzer büyük araçların yöneticisidir. Aynı zamanda kaptan, takımın lideri olarak da kullanılabilir.

Örnek Cümleler:


1. The captain of the ship is responsible for the safety of all passengers. (Gemideki kaptan, tüm yolcuların güvenliğinden sorumludur.)
2. The team captain is an excellent motivator and leader. (Takım kaptanı mükemmel bir motivatör ve liderdir.)
3. Captain Jack Sparrow is one of the most famous captains in movie history. (Kaptan Jack Sparrow, film tarihinde en ünlü kaptanlardan biridir.)
4. The captain gave the order to set sail at dawn. (Kaptan, şafak vaktinde hareket etme emrini verdi.)
5. The captain navigated the ship through the storm with great skill. (Kaptan, gemiyi büyük bir beceriyle fırtınadan geçirdi.)
6. The captain and his crew are heading to the Caribbean for their next adventure. (Kaptan ve ekibi, bir sonraki maceraları için Karayipler’e doğru ilerliyorlar.)
7. The captain announced that we would be arriving at our destination in two hours. (Kaptan, hedefimize iki saat içinde varacağımızı duyurdu.)
8. The captain was awarded a medal for his bravery during the war. (Kaptan, savaş sırasında gösterdiği cesaret için bir madalya kazandı.)
9. The captain’s uniform was immaculate and perfectly pressed. (Kaptanın üniforması pırıl pırıl ve mükemmel bir şekilde ütülenmişti.)
10. The captain and his crew rescued a group of stranded sailors from a nearby island. (Kaptan ve ekibi, yakındaki bir adadan mahsur kalan bir grup denizciyi kurtardı.)
11. The captain ordered the crew to hoist the sails and prepare for departure. (Kaptan, mürettebatı yelkenleri çekip hareket için hazırlamaları için emir verdi.)
12. The captain was disappointed that the ship had been delayed by bad weather. (Kaptan, geminin kötü hava nedeniyle gecikmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradı.)
13. The captain’s log book recorded every detail of the voyage. (Kaptanın günlük defteri, yolculuğun her ayrıntısını kaydetti.)
14. The captain and his crew were greeted warmly by the locals when they arrived in port. (Kaptan ve ekibi, limana vardıklarında yerliler tarafından sıcak bir şekilde karşılandılar.)
15. The captain made sure that all passengers and crew members were wearing life jackets before setting sail. (Kaptan, hareket etmeden önce tüm yolcuların ve mürettebat üyelerinin can yeleklerini giydiklerinden emin oldu.)
16. The captain announced that the ship would be

stopping at the next port for refueling and resupply. (Kaptan, geminin bir sonraki limanda yakıt ve malzeme ikmali yapacağını duyurdu.)
17. The captain’s experience and knowledge of the sea made him a respected figure among sailors. (Kaptanın deneyimi ve deniz hakkındaki bilgisi, denizciler arasında saygı duyulan bir figür haline getirdi.)

  1. The captain gave a speech to the crew, thanking them for their hard work and dedication. (Kaptan, mürettebata yaptıkları zorlu işler ve özverileri için teşekkür eden bir konuşma yaptı.)
  2. The captain had to make a difficult decision when a storm approached, whether to continue sailing or seek shelter. (Kaptan, bir fırtına yaklaştığında, seyir devam etmeli mi yoksa sığınak aramalı mı karar vermek zorunda kaldı.)
  3. The captain’s leadership and quick thinking saved the ship and all its passengers from a potential disaster. (Kaptanın liderliği ve hızlı düşüncesi, gemi ve tüm yolcularını olası bir felaketten kurtardı.)

Türkçe anlamlarının yanı sıra, captain kelimesi bazen kahraman, lider veya komutan anlamında da kullanılabilir. Ancak, temel anlamı her zaman bir gemi veya takımın kaptanıdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.